DEĞİŞİMİ iyi yönetmek için…

0
161

Liderlik, koçluk, önderlik özelliklerinizi geliştirmelisiniz. * Kendinizi ve takımınızı belli prensiplerle büyük (esas) hedefe yönlendirebilecek karakter ve kişilik özelliklerine sahip olup olmadığınızı test etmeli, gözden geçirmelisiniz. * Problemlerden kaçmak yerine çözümün parçası olmalısınız. * Keşif yeteneğinizi kullanarak düşünüp düşündürmelisiniz. * İtirazları kişisel reddetmeler olarak algılamamak, fırsat olarak değerlendirmelisiniz.

* Zaman yönetiminde ustalaşmaksınız. * Yetkilerinizi bilmekle kalmayıp en iyi şekilde kullanmalısınız. * Sorumluluk almalı, kaybetme değil, kazanma arzusuyla harekete geçmelisiniz. * Birlikte çalıştığınız takımı iyi tanıyıp analiz etmeli, oyuncuları kabiliyet ve yeterliliklerine göre sahanın doğru yerinde oynatabilmelisiniz. * Başarıyı paylaşıp başarısızlığı üstlenmelisiniz. * Bilgi ve beceriye bağlı olarak özgüveninizi artırmalı, bilginin paylaşıldıkça değerlendiğine inanmalısınız.* Kendinizi ve beraberinizdekileri devamlı geliştirmelisiniz. * Ahlâkî değer ve prensiplerde tavizsiz olmalısınız. * ilerleyip ilerletmeyi hedef edinmelisiniz.

* Buluşçuluk, yenilikçilik, büyüme, tam zamanında ve eksiksiz hizmeti sunma, devamlı gelişim gibi kavramlar hep gündeminizin ilk sıralarında yer almalı. * Doğru işleri doğru şekilde yapmalı; doğru ürünü/hizmeti doğru zamanda, doğru bilgiyle doğru pazarda, doğru stratejiyle doğru müşteriye sunmayı hedeflemelisiniz. * İletişim uzmanı olacak derecede iletişimde derinleşmelisiniz. * Değişimi içselleştirmeli; eski alışkanlıklara, fikirlere takılıp kalarak ve sürekli geçmişten bahsederek kaybedenler kulüplerinin üyeleri olmamalısınız.

* Geride kalmamak için değişimi ve değişen şartları izlemeli, izlemekle kalmayıp kendi değişiminizi yönetmelisiniz. * Gelişim odaklı değişim için zorluklarla mücadele ruhunu bütün zerrelerinizle benimsemiş olmalısınız. Zorlukları cesaretle karşılamalı, her zorluğun aslında gelişim için size açılan bir kapı olduğunu unutmamalısınız. * Yalnızca sonuca odaklanıp ani değişimi meydana getirmeye kalkan acemilerden olmamalı, adım adım değişerek süreçteki küçük değişikliklerin eseri olan büyük ve kalıcı sonucu ortaya çıkarmalısınız.

Kaynaklar
Genç Beyin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz