7 SANİYEDE iş kapma teknikleri

7 saniyede işi kapabilir misiniz? İyi bir etki bırakırsanız daha da çabuk yapabilirsiniz. İlk izlenim 7 saniyede gerçekleşir. İlk izleniminiz iyi değilse, ikinci fırsatınız zor. Ancak iyi bir izlenim bıraktıysanız karşınızdaki sizi ve tecrübelerinizi ciddiye alacaktır.

1- Ayakkabılarınızın temiz olmasına özen gösterin. İnsanlar yüzünüzden hemen sonra ayaklarınıza bakarlar. Ayakkabılarınız temiz değilse, görüşmeci detaylara önem vermediğinizi düşünür. Ayakkabınız boyanmış, ortamına uygun olmalı. Ayakkabınız kapıdan çıkarken giydiğiniz son şey olabilir ama insanların ilk dikkat ettikleri şeydir.

2- İnsanların nasıl İlk izlenim edindiğini öğrenin. Biriyle tanıştığınızda izlenimin %93’ü görünüş, beden dili gibi sözlü olmayan veriler üzerine kurulur. Kullandığınız kelimelerse izlenimin sadece %7 sini oluşturur. İlk karşılaşma telefonda gerçekleşse de nasıl algılandığınızın %70’i sesinizin tonuna, % 30’u kelimelerinize göre değerlendirilir. Yani ne söylediğiniz değil, nasıl söylediğiniz önemli.

3-İlk 12 kelimeyi dikkatli seçin. Birebir görüşmelerde kelimelerin %7 etkisi olduğunu gösterse de siz yine işi ciddiye alın. Görüşmeciyle tanıştığınızda birkaç teşekkür cümlesi kurun. “Bana vakit ayırdığınız için teşekkürler gibi…” Siz takdir ettiğinizde insanlar da sizi takdir ederler.

4- Karşınızdakine ismiyle hitap edin. Kendi isminizden kulağa daha hoş gelen başka şey yoktur. İlk 12 kelimenizde ve ilk 7 saniyede görüşmecinin ismini kullanmanız, ona değer verdiğiniz ve odaklandığınız mesajı verir. İsmiyle çağrılmak kadar hiçbir şey insanın dikkatini çekmez.

5- Saçınıza dikkat edin. Çünkü görüşmeci de edecektir. Biriyle tanıştığınızda dış görünüşünüzle ilgili ilk etapta saçınız ve yüzünüz dikkat çeker. Hiç kimse saçı dağınıkla çalışmak istemez

6- Hızlı yürüyün. Hızlı yürüyenler önemli ve enerjik görünüyorlar. Bu tam da potansiyel işvereninizin aradığı tip. Etkilemek istiyorsanız temponuzu artırın, bir yere yetişiyormuşsunuz gibi hızlı yürüyün.

7- İyi el sıkmayı öğrenin. Potansiyel işverenle tanıştığınızda ilk yaptığınız elinizi uzatmaktır. Her iş adamı bilir ki, iyi tokalaşma kendinden emin olmalıdır. Ama görüşmelerde insanlar gevşek bir tokalaşma yaparlar ekseriya… İyi bir başlangıç yapmak istiyorsanız, muhatabın elini tam kavramalı ve kendinden emin şekilde ama hafifçe tokalaşmalısınız. iyi iş ilişkisinin başlangıcı gerçekleşir.

8-Beden dilinizle sözlü mesajlarınızı uyumlu hale getirin. Tebessüm ya da memnun ifade muhataba orada bulunmaktan memnun olduğunuz mesajını verir. Göz kontağı kurmak söylenenlere dikkat edip ilgilendiğinizi gösterir. Görüşmeciye doğru eğilmeniz konuşmaya dahil olduğunuzu gösterir. İlgili, ilginç görünmek için mümkün mertebe çok işaret kullanın. Görüşme sürecinde her hareketinizi plânlayın. Görüşmeyi ayarlar, hazırlanır, sunumunuzu yaparsınız. Ancak potansiyel işverenler her an, her yerde karşınıza kabilin Bu yüzden hep iyi izlenim için hazır olun.

Kaynaklar
Genç Beyin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir