Arılardan kişisel gelişim dersleri

En gelişmiş bilgisayar saniyede 16 milyar işlem yaparken, bir arı beyni saniyede 10 trilyon işlem yapabiliyor. Arıların çok mükemmel işleyen hayatları var. Erkek, işçi ve kraliçe arı olmak üzere 3 tip arı bulunuyor; kraliçe an 5-7 yıl, erkek arı en fazla 1 hafta ve işçi arı larvadan çıktığı andan itibaren 1-6 ay kadar yaşıyor. Kraliçe ve işçi arı 2 kromozom, erkek arı yarım kromozomdan oluşuyor.

Kraliçe ve işçi arıların 2 kromozomdan oluşmasına rağmen beslenmeden dolayı kraliçe arının ömrü daha uzun. İşçi arı dişi, ancak kısır; kraliçe arı dişi, ancak kısır değil. Kraliçe arı işçi arıların temizlediği yuvalara her gün yaklaşık 2 bin yumurta bırakıyor ve dünyanın hiçbir yerinde bu kadar yumurta meydana getiren bir sistem yok. Yumurtadan çıkan arı jet hızıyla bal toplamaya çıkıyor. İnsan yavrusu ancak 1-1.5 yılda ayağa kalkıyor. Arılar arasında mükemmel iş bölümü var.

Bir arının ömrü boyunca topladığı bal miktarı, bir çay kaşığının 12’de 1’i kadar. En gelişmiş bilgisayar saniyede 16 milyar işlem yaparken, bir arı beyni saniyede 10 trilyon işlem yapabiliyor. 500 gr. bal için 900 an 1 gün çalışırken; 1 arı 25 dakikada 50 çiçek, 450 gram bal için de 17 bin arı 10 milyon çiçek dolaşıyor. Arılar o kadar sistemli çalışmalarına rağmen işitmiyorlar. Gözleri de kırmızıyı görmüyor. Ama sağlıklı bir koku sistemleri var. Her kovanda 1 kraliçe, yaklaşık 80 bin işçi ve 100 bin erkek arı var. Kraliçe arıda arıların hepsini gözleyebilecek radar sistemi var.

Hangi arı ne yapıyor, hepsini gözlüyor. Kraliçe arı salgıladığı hormonla bütün arıları zapt u rapt altında tutuyor. Bal arılarının düşmanı eşek arısı kovana girmek isteği zaman kraliçe arı radar sistemiyle bunu fark ediyor, hemen diğer arıları uyarıyor. Kovana girmek isteyen eşek arısına yaklaşık 500 arı çullanıyor. Bir sistem oluşturarak 50 derecelik sıcaklık oluşturuyorlar ve eşek arısını bu sıcaklık sistemiyle öldürüyorlar. Arı bir yerde yem bulduğu zaman mesafesine göre değişik hareketler yapıyor; 15 metrekarelik alan için daire şeklinde dans, 25-100 metrekarelik alan için sallanma dansı ve 100 metrekareden fazla alanlar için 8 işaretli dans yapıyor. Bu işaretleri kovandaki bütün arılar fark ediyor ve karanlıkta bile 5 dakikada hemen o yeri bulabiliyorlar.

Prof. Dr. Davut Başaran

Kaynaklar
Genç Beyin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir