Başarının 7 anahtarı

Sorumluluk alın!

Ana-babalarımızdan iktidardakilere kadar hemen herkesi ilerlememize engel oldukları için suçlarız. Başarılı “süper starlar” düşüncesi, her işten kendimizin sorumlu olduğudur. Başarısızlıklarımızdan başkalarını sorumlu tutmamamız gerekir. Başkasına bir şey söylediğimiz ya da sorumluluk yüklediğimizde kendi başarımıza engel oluyor, kendi gücümüzden veriyoruz. Böylece “Hayatım üzerinde benden fazla sorumluluğa sahipsin!” demiş oluyoruz. Les Brown’ı ele alalım. Ailesi onu terketmiş, okulda da “ olarak nitelendirilmişti; umudunu kaybetmemesi için hiçbir sebep yoktu. Ama ortaokuldayken bir gün öğretmeni ona “Başkasının senin hakkındaki görüşü, senin gerçeğin olmak zorunda değil! demişti. Brown işte o anda bir gerçeği görmüş, geleceğinin kendi elleri arasında olduğunun farkına varmıştı. Ohio eyaleti parlamento üyesi ve yazar oldu; bugün saatte 20 bin dolar kazanan, Amerika’nın en önde gelen konuşmacılarından biri, Brown’ın keşfettiği şey hayatta tabiat, geçmiş ya da öteki insanlar gibi şeyleri denetleyemeyeceğimizdir. Ama denetleyebileceğimiz şeyler de var: Kendi düşünce ve davranışlarımız. Yapabileceğimiz en önemli şeylerden biri, hayatımız için sorumluluk almaktır.

Plân yapın!

Hedeflerinize plân yapmadan ulaşmaya çalışmak, bir şehirden ötekine haritasız gitmeye benzer. Kaybettiğiniz zaman, gayret ve para yüzünden amacınıza ulaşmadan vazgeçersiniz. Amerika’nın en başarılı satış eğitimcisi, konuşmacı ve yazar Brian Tracy “Yazılmış olmayan hedefler hedef sayılmaz, yalnızca birer fantezidirler” diyor. Elinizde yazılı haritayla yolculuk daha keyifli geçer, böylece varış noktanıza en kısa sürede ve daha kolayca ulaşırsınız.

Uzmanlaşın!

Başarılı hatiplerle yaptığım röportajlarda onlar hakkında öğrendiğim şey, hepsinin de en başarılı olma gayretleridir. Kendilerini geliştirmek için hemen her şeyi yaparlar. En ünlü iş adamlarıyla röportajlar yapıp onlara nasıl daha başarılı olunabileceği hakkında sorular soran Patricia Fripp, konuşmasını geliştirmek için özel bir eğitmen tutmuş ve tiyatro derslerine katılmıştı. Fripp bu dersleri Amerika’nın en çarpıcı spikeri seçildikten sonra da sürdürmüştü. Biri çalışırken sizi kameraya alsaydı, bu sizi rahatsız eder miydi? Yaptıklarınızın görüntülenmesi size gurur mu verirdi, yoksa huzursuz mu ederdi? Huzursuz olacağınızı düşünüyorsanız, bugünden itibaren alanınızda en başarılı olma yolunda adım atmaya karar vermeniz gerekir. Uzmanlara danışın, en iyilerin neler yaptıklarını inceleyin, onların yaptıklarını yapın.

Bedelini ödeyeceksiniz!

Büyük eve, lüks arabaya ya da 1 milyon dolara sahip olmak güzeldir ama asıl mesele bu tür şeylere herkesin sahip olmak istemesidir. Başarılı insanlar düşlerini gerçekleştirmek için nasıl bir bedel ödemeleri gerektiğini belirlerler, ardından da hayallerine ulaşırlar. Bunun için ne kadar gayret sarfetmeleri gerektiğini umursamazlar. Les Brown,m sol kulağında bir nasır vardır. Neden mi? “Konuşma işine başlamaya karar verdiğimde ne referansım vardı, ne de ünlüydüm. İnsanların bana güvenmelerini sağlamak için telefonla binlerce kişiyi aramak zorunda kaldım.” Bugün bu nasır birkaç milyon dolar değerinde!

Asla vazgeçmeyin!

Hedefe ulaşmaya çalışırken vazgeçmek bir seçenek olmamalıdır. Hedefinizi gerçekleştirmek için ne gerekiyorsa yapmalısınız. Jack Canfield ve Mark Victor Hansen “Tavuk suyuna çorba” adlı hikâye kitaplarını yazdıklarında yaklaşık 100 yayınevi tarafından geri çevrilmişlerdi. Ama vazgeçmek yerine hedeflerine sıkı sıkıya bağlı kaldılar. En sonunda küçük bir yayınevi kitaplarını basmayı kabul etti. Kitaplar en çok okunanlar arasına girmekle kalmadı, aynı zamanda dünya çapında 12 milyon adet sattı. İşte bu, azmin gücüdür. Gününüzün tamamını hedefinize ulaşmak ve hayalinizi gerçekleştirmek için harcayın. Kendi kendinize şunu sorun: “Şu an yaptıklarım amacıma ulaşmama yardımcı olacak mı?” Cevabınız “Hayır!”sa yardımcı olacak bir şey yapın.

Hayatı isteyerek yaşayın!

Başarılı insanları diğerlerinden ayıran en önemli özellik hayatlarını “isteyerek” yaşıyor olmalarıdır. Yaptıkları şeyin doğruluğuna inanıyorlar, dünyaya bu amaçla geldiklerini hissediyorlar. “Hatalı bölgeleriniz” adlı kitabın yazan Wayne Dyer’a göre “Tam anlamıyla faal biri olmak için yapmanız gereken en önemli şey, hedef belirlemiş olmanızdır.” Amacınızın olmaması az sayıda sıkıntının üstesinden gelebilmek için mümkün olduğunca az gayret göstermek demektir. Hedefiniz doğrultusunda yaşadığınızda, tek amacınız görevinizi başarıyla yerine getirip getirmediğiniz olacaktır. Yaptığınızı sevecek ve bunu belli edeceksiniz. Girişimciliğinizle insanlar sizinle iş yapmak isteyeceklerdir. Hayatınızın amacını nasıl belirlersiniz? Sizin için neyin önemli olduğuna karar verir, işinizi bunun çerçevesinde yapılandırırsınız. Bir zamanlar bilgisayar programlan pazarlayan Mike Ferry emlakçıların satışlarını artırmak için satış tekniklerini geliştirmeleri gerektiğini düşünmüştü. Böylece eğitim vermek amacıyla Mike Ferry Organizasyonu adı altında şirket kurdu. Şirketi yılda 20 milyon doların üzerinde satış gerçekleştirdi.

İşinizi geciktirmeyin!

“Hayallerinizi yaşayın” adlı kitabında Les Brown, arkadaşı Marion’la yaptıkları telefon görüşmesine değiniyor. Ertesi gün arkadaşı ölmüştü. Cenazeden sonra Marion’un ofisini boşaltmaya yardımcı olan Les Brown, arkadaşının yazmakta olduğu oyunun notlarına rastladı. Ne yazık ki oyun asla yayımlanamamıştı. Marion oyunun sonunu bilen tek kişiydi. Zamanımızın sonsuz olmadığını hatırlayın. Başarılı insanlar bunun bilincindedirler ama bunu olumsuz ya da sinir bozucu bir şey gibi göreceklerine bundan faydalanmaya çalışırlar. İstedikleri şeyin peşinden giderler, tutkuyla ve azimle düşlerini izlerler. Siz de bunu yapabilirsiniz.

Michael JEFFREYS-Reader’s DIGEST

Kaynaklar
Genç Beyin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir