CESARETİ ARTIRAN farkındalıklar

“Neden yap(a)mıyorsun ? ” sorusunun cevabı net: “Cesaret yok!” Fırsatları kaçırmanın tek gerekçesi cesaretsizlik. Çoğu kimse bazı adımlar atma gereğine inanıyor ama cesaret yetersizliğinden bekliyor. Halbuki kural belli: “Büyük kârlar büyük risklerin arkasında gizlidir.” Riski ne kadar küçültürseniz kâr da o kadar küçülür, işte cesareti artıran farkındalıklar:

1- Rahat düzeninizi bozmayı göze alın; çünkü rahatlık batar, harekette bereket vardır.

2- Kontrol alanı dışına çıkamamak “kabullenilmiş kölelik” tir,çizgileri aşın. Sınırları çizen siz, içinde kalmayı seçen siz. Ayrıca bundan yakınan da siz. Yani filmin hem senaristi hem oyuncusu rolüyle nereye kadar? Kendi duvarlarınızı kendiniz örüyorsunuz. O duvarların altında kalmadan düze çıkın, sahaya inin. Üstelik sizinki hem şikâyet edip hem de kurtulamama hali. Cesaret duvarın dışına çıkmaktır, olduğunuz yere çakılıp kalmayın.

3- Ataleti (tembelliği) yenmek için kendinize sorun: “Bugüne kadar yaptığımdan daha farklı ne yapmam lâzım ki, sınırlarımı genişletebileyim?” Bu soruya vereceğiniz cevap farklı şeyler deneyebilme iştiyakı uyandırır içinizde.

4- Klâsik, pasif, olumsuz, statik bakış açınızı değiştirin; kendinize, hayata ve olaylara pozitif bakabilme, problemlere fırsat diye yaklaşma, negatiflikleri faydaya dönüştürme yeteneğinizi geliştirip buna uygun davranışlar sergilemeye çalışın.

5-Merak cesaret arasında esrarengiz bir bilimsel ilişki var. Meraklı kişiler profesyonel alanda ve özel hayatta yeniliğe açık, farklı şeylerler deneyebilenlerdir. Merak cesareti kamçılar, merakınızı kamçılayacak yerler gezin, görün, tanıyın.

6- “Bir sıkıntı yaşama ihtimali” yanında yaşamama ihtimali” de var! Bardağın dolu tarafına bakmayı öğrenin veya bir de bunu deneyin. Çünkü ancak denemekle “bir sıkıntı yaşanmadığını” görebilirsiniz.

7- Çevrenizde sizin için endişelenen, güya sizi korumaya çalışan ya da başarınızı kıskanan negatifçilere karşı uyanık olun.

8- CESARETSİZLİĞİN İLACI: Kendinize biraz uzaktan bakabilme becerisi edinin. Olduğunuz yerden gördüğünüzle yukarıdan bakarken gördüğünüz resim aynı değildir.

Kaybedeceklerinizi gözünüzde küçültürseniz, kazanacaklarınız büyüyecektir.

Kaynaklar
Genç Beyin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir