Eğitim

Çocuk Gelişiminde Temizliğin Önemi

Atalarımız “Ağaç yaşken eğilir “ sözünü boşuna dememişler. Gerçekten de çocukların kişilikleri , davranışları daha anne karnındayken şekillenmeye başlıyor. 0-6 yaş aralığı bu gelişmenin en hızlı olduğu zaman aralığıdır. Bu yaşlarda çocuğun davranışları , tepkileri kişisel ve çevre temizliğine duyarlı olmaları bu yaşlarda oturmaya başlıyor. Ve belli bir yaşı geçince bu davranışları değiştirmek gerçekten zor oluyor. Zira insan 7 sinde ne ise 70 nde de o olur ve aynı kişilik özelliklerini sergiler.

Temizlik denince akla manevi  ve maddi anlamda temizlik gelmektedir. Çocukluktan itibaren ve hayat boyu devam eden ve gelişen bir davranış biçimidir temizlik. Çocuklar temizlik alışkanlığı kazanırken çevrenin , akrabaların ve en önemlisi anne- babanın etkisiyle gelişir. Çocuğa iyi veya kötü örnek sergilerler. Mesela çocuğun örnek aldığı veya gözlemlediği  kişi çevre temizliğine önem vermiyorsa çocuk için kötü bir örnek olacaktır. Fakat çocuğumuzu iyi yetiştirir ona güzel örnek olacak temizlik davranışları sergilersek çocuğumuzun gelişimine katkı sağlamış oluruz ve çocuğumuzda çevre ve temizlik bilincini geliştiririz.

Temizlik alışkanlığının verildiği bir başka yerde okullardır. Okulda öğretmenleri tarafında temizlik alışkanlığı iyice kavratılırsa bu alışkanlık gelişir. Aynı zamanda okulda kazanılan bu alışkanlık evde de desteklenmeli ara ara çocuğa anlatılmalıdır. Temizlik alışkanlığı gelişen çocuk düzenli olur. Eşyalarına sahip çıkar ve odasını derli toplu tutmayı öğrenir.

Burada asıl iş biz anne ve babalara düşmektedir. Biz kendi odamızı, evimizi , iş yerimizi kısacası yaşadığımız ve vakit geçirdiğimiz yerleri düzenli ve temiz tutarsak çocuğumuzda bizden örnek alarak kendisi  vakit geçirdiği alanı düzenli ve temiz tutar.

Temizliğinize önem verin çocuğunuza iyi bir gelecek hazırlayın. Hazırlayın ki gelecek nesiller bol oksijenli, temiz ,mutlu, yaşanılabilir bir çevreye-doğaya sahip olsunlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir