Çocukluk döneminin EN KRİTİK YAŞLARI

  1. kritik dönem: Doğumu takip eden ilk bir yılda çocuğun beden ve ruh gelişimi için ana-çocuk beraberliği çok önemlidir. Çocuk ancak annenin bakımı, ilgisi ve sevgisiyle gözünü yeni açtığı dış dünyaya uyum sağlar. Şu veya bu sebeple ilk bir yılı anneden ayrı geçiren çocuk çok iyi bakılıp beslense dahi duygu ve ruh yönünden gelişemez “Anneden ayrı kalma anksiyetesi adı verilen ağır bir bunalım yaşar, güven duygusu kazanamaz Anadolu’da bunu çok güzel ifade eden bir söz vardır. “Anasız kuzu melemez.” Ana-çocuk beraberliğinin önemini vurgulamak için bu süreye “ikinci hamilelik dönemi” adı verilmektedir.
  2. kritik dönem: Kas ve sinir sistemi için geçiş evresi olan 2.5 yaştır. Bu dönemde çocuk dengesiz, kararsız, olumsuz, gergin, isyankâr kişilik sergiler. Ne ceza, ne dayak onu yola getiremez İki şey arasında seçme yeteneğine sahip değildir. Farklı kutuplar arasında gider, gelir. Aşın hareketlilikten ani tembelliğe, ataklıktan utangaçlığa, sahiplenme duygusundan aldırmazlığa, açlık çığlıklarından iştahsızlığa, tuvalete zor yetişmekten idrarını uzun süre tutmaya kadar varan dengesizlikler sergiler. Bu dönemde anneyle çocuk arasında en büyük çatışma temizlik ve tuvalet alışkanlığı konusunda görülür. Ana-babaların en iyi şey sabretmek, üzerine fazla gitmemek, 6-8 ay kadar süren bu dönemin geçmesini beklemektir.
  3. kritik dönem: 4 yaştır. Bu dönemde çocuk kendi başına buyruk, kafasına estiği gibi hareket eden, sağda solda dolaşan, çok konuşan, ilgisiz şeyler arasında ilişki kuran, uyduruk hikâyeler anlatan, çok soru sorduğu halde cevabını dinleme sabrı göstermeyen, başladığı işi yarım bırakan, maymun iştahlı bir çocuktur. Ancak 2.5 yaş çocuğu kadar inatçı değildir.
  4. kritik dönem: 6 yaştır. Çocuk 2.5 yaşta olduğu gibi kurallara karşı gelen, dengesiz, inatçı, iki kutup arasında gelgit kişilik sergiler. Ana-babalar 5 yaşındaki uyumlu, söz dinleyen, nazik çocuğun birdenbire zıt kişilik kazanmasına anlam veremezler. “Bu çocuğa ne oldu, çok derler.
  5. ve son kritik dönem: ön ergenliğe geçiş dönemi olan 12-13 yaşlar… Bu dönemde çocukta cinsiyet hormonları aktif hale gelmekte ve gençliğe ilk adım atılmaktadır. Çocuk bu hızlı hormon değişmesine uyum göstermekte zorlanır. Basit şeyleri problem yapar, alıngandır, çabuk kızar. Eskisi kadar düzenli değildir, odası ve eşyaları dağınıktır. Yürüyüşü hantallaşır, sakarlaşır, sık kaza yapar. Boy ve kilo gibi beden görünüşü önem kazanır. Kısa boyundan, fazla kilolarından yakınır. Ayna karşısında uzun süre saçına düzen vermeye çalışır. Modaya göre traş olma, modaya göre giyinme, yüksek tonda müzik dinleme eğilimleri başlar. Bundan önceki kritik yaşlarını ana-babanın hoşgörü anlayışı sayesinde çatışmasız çocuklar, ergenliğe geçişte fazla problem çıkarmazlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir