DEĞİŞİMİ iyi yönetmek için…

Liderlik, koçluk, önderlik özelliklerinizi geliştirmelisiniz. * Kendinizi ve takımınızı belli prensiplerle büyük (esas) hedefe yönlendirebilecek karakter ve kişilik özelliklerine sahip olup olmadığınızı test etmeli, gözden geçirmelisiniz. * Problemlerden kaçmak yerine çözümün parçası olmalısınız. * Keşif yeteneğinizi kullanarak düşünüp düşündürmelisiniz. * İtirazları kişisel reddetmeler olarak algılamamak, fırsat olarak değerlendirmelisiniz.

* Zaman yönetiminde ustalaşmaksınız. * Yetkilerinizi bilmekle kalmayıp en iyi şekilde kullanmalısınız. * Sorumluluk almalı, kaybetme değil, kazanma arzusuyla harekete geçmelisiniz. * Birlikte çalıştığınız takımı iyi tanıyıp analiz etmeli, oyuncuları kabiliyet ve yeterliliklerine göre sahanın doğru yerinde oynatabilmelisiniz. * Başarıyı paylaşıp başarısızlığı üstlenmelisiniz. * Bilgi ve beceriye bağlı olarak özgüveninizi artırmalı, bilginin paylaşıldıkça değerlendiğine inanmalısınız.* Kendinizi ve beraberinizdekileri devamlı geliştirmelisiniz. * Ahlâkî değer ve prensiplerde tavizsiz olmalısınız. * ilerleyip ilerletmeyi hedef edinmelisiniz.

* Buluşçuluk, yenilikçilik, büyüme, tam zamanında ve eksiksiz hizmeti sunma, devamlı gelişim gibi kavramlar hep gündeminizin ilk sıralarında yer almalı. * Doğru işleri doğru şekilde yapmalı; doğru ürünü/hizmeti doğru zamanda, doğru bilgiyle doğru pazarda, doğru stratejiyle doğru müşteriye sunmayı hedeflemelisiniz. * İletişim uzmanı olacak derecede iletişimde derinleşmelisiniz. * Değişimi içselleştirmeli; eski alışkanlıklara, fikirlere takılıp kalarak ve sürekli geçmişten bahsederek kaybedenler kulüplerinin üyeleri olmamalısınız.

* Geride kalmamak için değişimi ve değişen şartları izlemeli, izlemekle kalmayıp kendi değişiminizi yönetmelisiniz. * Gelişim odaklı değişim için zorluklarla mücadele ruhunu bütün zerrelerinizle benimsemiş olmalısınız. Zorlukları cesaretle karşılamalı, her zorluğun aslında gelişim için size açılan bir kapı olduğunu unutmamalısınız. * Yalnızca sonuca odaklanıp ani değişimi meydana getirmeye kalkan acemilerden olmamalı, adım adım değişerek süreçteki küçük değişikliklerin eseri olan büyük ve kalıcı sonucu ortaya çıkarmalısınız.

Kaynaklar
Genç Beyin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir