Dırdır Eden İnsanlara Karşı 6 Önlem

 

  1. Kendi işine bakmak: Yani muhatabı incitmeden, ustalıkla ona zamanla yarıştığını ve boş şeyleri dinlemeye vaktinin bulunmadığım; kendisinin de işine bakması gerektiğini hissettirmek. Şayet dırdır edenin sözleriyle ilgilenir, sorularına cevap vermeye kalkarsanız; dırdırdan zırzıra, oradan hırgüre, sonunda patküte kapı açmış olursunuz.
  2. Konuşandan çok, dinleyen olarak tanınmak: “İnsan en fazla neyi yaparsa, onunla tanınır” sözü gereği az ve öz konuşan biri olmaya özen gösterin. Dırdır eden konuşup herşeye cevap yetiştirmeye meyilli ve meraklı kişilerden güç alır, bu gerçekten hareketle dırdırcı yanınızda yüz bulmamalıdır.
  3. Dırdırcıya günü, saati ve şartlan belli (mümkünse yazdı) iş vermek: İş-yerindeki dırdırcıları ancak bu yöntemle kazanabilirsiniz. Yapacağı işin nitelikleriyle beraber günü ve saati belli olan eleman işi istenen ölçülerde yetiştirmeye yoğunlaşarak dırdıra vakit bulamayacak, zaman içinde de bu kötü alışkanlığını terk edecektir.
  4. Dırdıra sebep olan bataklığı kurutmak: Dırdınn temel sebebini, kaynağını tesbit edip ortadan kaldırmak etkili önlemlerden biridir. Dırdırcı yeni bir dırdır konusu mutlaka bulacaktır ama bataklığı kurutursanız dırdınn süre ve seviyesini en aza indirmiş olursunuz.
  5. Dırdınn (boş konuşmanın) zarar-lannı etkili bilgi ve örneklerle açıklamak: Gerçekten bilgili kişiler genellikle dırdırdan kaçınırlar, dırdır cehaletin sonucudur. Boş küp her zaman çok ses çıkarır, içine bir şeyler doldurursanız sesin seviyesi düşer, iyice doldurursanız ses duyulmaz hale gelir. Dırdırcılar da böyledir. Meselâ boş konuşmanın, gıybet etmenin, şikâyetçiliğin vs. zararlarım ihtiva eden çarpıcı ve etkili bilgi ve örnekleri öğrenen kişi kendine gelebilir. Yeri gelmişken belirtelim: Genç Beyin’in bu bakımdan insanı “kendine getirici” olduğu defalarca test edilip denenmiştir.
  6. Dırdırcı kişiye boyunu aşan sorumluluklar vermek: Diyelim eşiniz, kızınız, oğlunuz, elemanınız vs. çok dırdır ediyor; neredeyse konuşmaktan başka iş yapmıyor. İşte size çare: Ona boyunu aşan cazip bir sorumluluk yükleyin. Bu meşguliyet kişiyi anasıra ağlatacak seviyede meşgul edeceğinden dırdıra vakit kalmayacaktır. Ayrıca bu yöntemle dırdırcının yetenekleri gelişecek, verimliliği artacak, şu iki günlük dünya hayatında dırdır-dan daha mühim ve yapılması elzem işlerin bulunduğu şuuru oluşacaktır.

Bütün bu önlemler de sonuç vermezse: * Ona yaklaşımınızı iyice sorgulaym. * Dırdırcıyı nitelikli çevreye dahil edin, böylelikle kendi eksiklerini farkedecektir. * Onu dırdıra tetikleyen unsurları belirleyip ortadan kaldırın. * Yer ve görevini değiştirin (şirketlerde).

Kaynaklar
Genç Beyin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir