DÜRÜSTLÜĞÜN 3 çeşidi (Siz hangisisiniz?)

Muazzam bir farkındalık!

Dürüstlüğün de çeşitleri var. Öyle ki, gerçek dürüstler var bir de dürüst görünenler ve durum dürüstleri olanlar… Peki siz hangisisiniz? Prof. Dr. Nevzat Tarhan anlatıyor: “Hiç kimsenin doğru yolu izlemekle yolunu şaşırıp kaybolduğunu görmedim’ sözü eğitimcilerin çocuğa dürüstlüğü anlatırken söyledikleri söz. Doğru yolu izlerken neyin doğru, neyin yanlış olduğunu belirleyen rehberler biyolojik eğilimler,kişinin vicdanı ve toplumun çizdiği sınırlardır.

Gerçek dürüstler çıkarlarına ters olsa da sözlerinde dururlar, inanmadıkları şeyi yapmazlar. Her türlü etki karşısında sonuna kadar direnirler. Niyetleri, düşündükleri, söyledikleri ve yaptıkları hep uyum içindedir.

Dürüst görünenler başkalarını aldatmak için maksatlı şekilde doğru davranış sergilerler. Bu tipleri günlük hayatta hemen fark edemeyiz ama herhangi bir hatalarında suçluluk, pişmanlık duymamaları sebebiyle kolayca tanınabilirler. Yahut alışmadıkları ve beklemedikleri bir durum karşısında kolayca çözülmeleri sebebiyle diğerlerinden rahatça ayrılabilirler, insanlarda kolay güven uyandırıp onları aldattıkları için uzun süreli ilişkilerde kendilerini ele verirler. Sık sık dürüstlük mesajları veren kişilere bu yüzden dikkat etmek gerekir. Zira bunların iç dünyalarında ayartıcılık,baştan çıkarıcılık iki yüzlülük önemli rol oynar. Baskıcı ortamlarda bu tip dürüstlük daha yaygındır.

Durumsal dürüstlerse bulundukları ortam başka türlüsüne imkân vermediği için dürüst davranırlar. Yaşadıkları yerde ödül ve ceza mekanizması iyi yapılandırılmıştır. Şartlara göre ahlâklı davranış sergilerken, şartlar uygunsa dürüstlüğü hiçe sayan davranışlarda

Kaynaklar
Genç Beyin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir