Ertelemeyi körükleyen 10 unsur (Dikkat et!)

  1. Bulanık görüntü. İşe koyulun. Geri çekilin. Tablonun bütününe bakma zamanı. Tam olarak neyi başarmak istiyorsunuz? Bazen detaylara o kadar dalarız ki, nereye gittiğimizi unuturuz.
  2. İş aşırı zor. Parçalara bölün. İş ne kadar büyükse, işin kilometre taşlarını tanımlama ihtiyacı o kadar artar. 50 kilo vermek mi istiyorsunuz? 5 kere 10 kilo vermeyi hedefleyin. Garajı temizlemeniz mi gerekiyor? Garajı kuzey, güney, doğu ve batı olarak bölün. Ya da belli zaman dilimlerinde (15 dakika, 2 saat, vb.) yapılabilecek işler şeklinde bölümlere ayırın.
  3. Sonuçtan korkmak. Derin nefes alın, korkuyu kabullenin ve sonraki adıma geçin. Bazen başarısız olmaktan korkarız. Bazen de başarılı olmaktan korkarız. Sonuç aynıdır; işimiz bittiğinde ne olacağı korkusu bizi öylesine korkutur ki, üzerinde çalışmak istemeyiz. Korkular küçük çocuklar gibidir. Kimsenin onları duymadıklarını hissettiklerinde daha yüksek sesle bağırırlar. Onları bir kere kabullendiniz mi genellikle sessizleşirler. Derin nefes almak, sizi korkunuzun içinden geçirip bir sonraki adıma götürür.
  4. İş sevimsiz ya da sıkıcıdır. “Neden?” bu işi yaptığınıza odaklanın. Temizlik yapmaktan nefret ediyorsunuz ama hoş mekânlarda yaşamayı seviyorsunuz. Çamaşır yıkamaktan nefret ediyorsunuz ama ailenizi seviyorsunuz. Telefonla aramaktan nefret ediyorsunuz ama projenizin daha hızlı ya da kolay ilerlemesi için hattın diğer ucundaki bilgiye ihtiyaç duyuyorsunuz. Yapmaktan hoşlanmadığımız ama yaptığımız ve yaşamak istediğimiz hayat için gerekli pek çok iş ya da görev vardır. Büyük resme odaklanın.
  5. Derin nefes alın. Yanlış seçimler olmadığını hatırlayın ve bir şey, herhangi bir şey yapın. Yapıldıktan sonra ilk haline döndürülmesi ya da tekrar yapılması mümkün olmayan pek az şey vardır. Hangi renge boyayacağınıza karar veremiyor ve duvarlarınızı öylece lekeli ve berbat halde bırakıyorsunuz. Üç renk seçin. En açık olanıyla başlayın. Beğenmezseniz sonrakiyle devam edin.
  6. Kendinize güveniniz yok. Derin nefes alın ve beceri eksikliğinizin gerçek mi, hayal ürünü mü olduğunu bulmaya çalışın. Gerçekse, ihtiyaç duyduğunuz becerileri nerede edinebileceğinizi ya da doğru becerilere sahip olup size yardım edebilecek birini bulmaya gayret edin. Hayal ürünüyse, üçüncü maddeye bakın.
  7. Yetersiz zaman. İşi 5-15 dakikalık zaman dilimlerinde yapılabilir safhalara ayırın. Geniş ve kesintisiz zaman dilimleriyle başa çıkmak zordur. (Ve dürüst olmak gerekirse böyle anlarda eğlenceli bir şeyler yapmalıyız!) Kullandığım yöntemlerden biri “5 ya da 15” tir. Ya 5 ayrı iş (5 adet kâğıdı dosyalamak, 5 parça kıyafeti katlamak) ya da bir şeyi 15 dakika boyunca yaparım. Bu şekilde ne kadar çok şeyin problemsiz yapılabildiğine şaşacaksınız!
  8. Dikkatin dağılması. Kendinize karşı dürüst olun, sonra da odaklanın. Bir şeyi yapmamak için “iyi” bir sebebiniz olsun diye bilinçaltında dikkat dağılmalarını davet ediyor olabilir misiniz? Bu, kendimizi sık sık sabote etme biçimlerimizden biridir. Bir proje üzerinde çalışmak için kendinize zaman ödülü verin. Bir saatliğine telefona ya da kapıya bakmayın. Ofis ortamındaysanız, bir saat içinde kendisine geri dönmek üzere karşınızdakinden izin isteyin. Durumu kontrol altına alın.
  9. Yeterli zaman ayırmamak. İşin ne kadar süreceğini hesap edin, bunu ikiye katlayın ya da hatta üçe katlayın. Zihnimizde bir projeyi canlandırırken dar ve düz bir yolda uçuyormuşçasına hareket ederiz. Bu yüzden projenin ne kadar süreceğini normalin altında hesaplarız. Bunun sebebi kısmen l’den 8’e kadar olan safhaları unutmamızdır. Eninde sonunda bu konuda uzmanlaşacaksınız ama öncelikle tahmin ettiğiniz proje süresini ikiye katlayarak işe başlayın. Bu sayede daha iyi plânlama yapabilir, hatta projeyi stressiz bitirebilirsiniz.
  10. Pek çok başka proje. Yardım isteyin ya da öncelik sıralaması yapın. Tabakta çok fazla yemek varsa, söyleyin! Patronunuza, ailenize ya da kendinize… Şu anda yapılması gereken en önemli iş ne? Buna odaklanın. Aynı şekilde yalnızca “âcil” işler değil, “önemli” olanlar üzerinde çalışın.

Kaynaklar
Genç Beyin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir