Evlilikte MUTLULUK için 7 M’ye DİKKAT!

Mutluluk eşlerin birbirlerine karşılıklı saygısıyla var olabilir. Bunun için de: 1. Evliliğinizi eşinizle karşılıklı mücadele ortamına dönüştürmeyin. 2. “Ben” yerine “biz” düşüncesini yerleştirin. Ancak böylelikle mutluluğunuz kötü huylara kurban gitmez. Hakikaten mutlu olmak isteyen eşler şu 7 M’ ye dikkat etmeliler:

  1. Mutlu olmayı isteyin: Bazen insan eşinde aradığını bulamaz, hayal kırıklığına uğrar, mutlu olamayacağı kanaatine varır. Böyle durumlarda hemen yelkenleri suya indirmemek, ümit ışığını söndürmemek gerekir. Beyninize “Bu evlilik yürümez, bu eşle hayat bitmez!” yerine “Kayaların altından sular fışkırır. Çamurlu toprakların içinde güller biter! fikrini yerleştirin.
  2. Mutluluğunuza sahip çıkın: Hayalî bir mutluluk peşinde koşmayın. Bu koşu sadece enerji sarf ettirir. Haddinden fazla az da gözükse elinizdeki mutluluğa sahip çıkın, onu avuçlarınızda tutun, büyütmenin yollarını arayın.
  3. Mutluluk düğmesine dokunun: Evlilikteki mutluluk sevgi ışığıyla ortaya çıkar. Birbirini seven eşler zorlukları kolaylıkla aşarlar. Bunun için elinizi “sevgi” adlı mutluluk düğmesine dokundurun. O zaman gönüller aydınlanır, yürekler ferahlar, evler şenlenir.
  4. Mutluluğu “Ben böyleyim!”le zayi etmeyin: İnsanın doğuştan bazı huyları olabilir ama hatalarının farkına varıp kendini düzeltebilir. Sinirlendiğinde her yeri kırıp döken bey, eşine saygısız kadın “Ne yapayım, elimde değil; ben böyleyim! diyerek suçunu gizleyemez. Diyen taraf hatalarını düzeltmek için beynini kurmalıdır. Şayet yine de başaramazsa bir psikolog ya da psikiyatristten yardım almalıdır. Özellikle erkekler “Ben deli miyim! diye kaçıyor, bunu gurur vesilesi yapıyorlar. Oysa insan his ve hareketlerini kontrol altında tutamıyorsa tutmasına yardım edecek kişiden kaçmamalıdır.
  5. Mutluluğun baş düşmanı “güç savaşı”: Mutluluğunuzun arasına “ ben” duygusunu sokmayın. “Ben daha iyi düşünürüm, akıllıyım, iyi bilirim!” diye düşünmek mutluluğu öldürür. Çünkü gücün girdiği yerde savaş başlar. Savaşın olduğu yerdense huzur pılını pırtısını toplayıp gider.
  6. Mutluluk için eşinizi kopyalamayın: Evlilikte en büyük yanlış eşin kendinin bir parçası olmasını, kendi gibi düşünmesini, davranmasını ve her dediğine “Evet!” demesini beklemek; kendinin bir kopyası olmasında diretmektir. Bu, yaratılışa zıttır. Bir elma armuda, armut elmaya kat bir meyve tabağında yan yana yer alarak birbirlerini tamamlayabilirler.
  7. Mükemmellik beklentiniz olmasın: Kimi her şeyin mükemmel olmasını ister. Küçük problem karşısında bile panikler, hayatı kararır. Bütün dünyasını o küçük olayın içine hapsedip mahvolur. “Neden istediğim gibi olmuyor. Eşim istediğim gibi davranmıyor?” deyip durur. Bu durum hem kendilerini hem de eşlerini yorar. Yıllar sonra “Eyvah! Yazık etmişim! Hayat ne kadar kısa, ömür ne kadar azmış; boşu boşuna dünyayı kendime zindan ettim!” derler. Hiçbir evlilik problemsiz, hiçbir eş de kusursuz değildir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir