Eğitim

Hiperaktif çocuğunuz mu var?

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar âdetâ sonsuz bir enerji kaynağıyla çalışan makineyle işliyor gibi hiç yorulmadan koşuşturabilirler, yerlerinde duramazlar, derslerini takip edemezler. Bu çocuklar aniden fikir değiştirebilirler, ne yapacaklarını tahmin etmek çok zordur. Söz dinletemediğiniz gibi, nasıl kontrol edeceğinizi şaşırabilirsiniz. Çocukluk yaşlarından itibaren kazalara eğilim gösterirler.

Tedavisiz çocukların ana-babası olmak aşrı yorucu, endişe verici, tüketici bir durumdur. Evliliği bozabilecek sıkıntılar yumağına bile yolaçabilir. Tedavi almayan çocuklar eğitimlerini tamamlayamayabilir,girdikleri işlerde sebat edemez, çıkan problemler yüzünden çok fazla iş değiştirebilirler. Genellikle ailenin kara koyunu olarak düşünülürler. Tembel, sabırsız, aptal, şımarık gibi yakıştırmalarla karşılaşırlar. Arkadaşlarıyla kavgalara karışıp ileri dönemlerde suça yönelebilirler. Evlendiklerinde geçmişlerinde yaşadıkları ruhî ve fizikî travmalar yüzünden düzenli aile hayatı oluşturamayabilir, sorumluluklarını yerine getiremezler.

Bir çocuk psikiyatristinin vereceği tedavi yanında bütün ailenin böyle bir çocuğa uygun yaklaşımı konusundaki eğitim, tedavide önemli yer tutar. Hiperaktif çocuğunuz varsa tedaviye yönelin. Ancak böylelikle bu çocuklar hayata uyum sağlayabilir ve gerçek yeteneklerini sergileyebilirler.

Kaynaklar
Genç Beyin

Gönderiye Ait 6 Yorumlar

 1. serdar tetik Reply

  süper bir makale olmuş bilgilendirici olan bu yazıyı mutlaka okumalısınız çok takdire şahan bir yazı konudur.

 2. serdar tetik Reply

  hiperaktif çocukları anlatan bu yazı admin tarafından şahane yazılmış çok güzel bilgiler içeriyor mutlaka okuyunuz.

 3. Mehmet Ortaç Reply

  Ben dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunum olduğunu 33 yaşımda öğrendim. Bu yaşa kadar sürekli baskıladığım için panik bozukluk problemi yaşadım hep. Meğersem asıl mesele hiperaktivitem olmasıymış. Şimdi aynı şeyleri 4 yaşımdaki kızımda gözlemiyorum. Yazı gayet güzel olmuş. Elinize sağlık.

 4. Para Sayma makinesi Reply

  38 yaşındayım ve hiperaktifim. Zamanında alınmayan önlemler yüzünden hayatımın çoğu yerlerinde sıkıntılar yaşıyorum. Keşke ailem daha dikkatli davransa idi…

 5. Kenan Adalmış Reply

  Makalenize bayıldım. Çok iyi olmuş. Bizleri bu şekilde bilgilendirmeniz çok iyi bir hareket.?

 6. Ertürk cebi Reply

  Sitenin içeriği dolu dolu, anlatımlar sade ve özenli cümleler kurulmuş. Bu tarz makaleler okumak çok zevkli ve bu makalenin akıcılığı mükemmel. Elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tiktok jeton hilesi - mmorpg oyunlar - kesintisiz tv apk - netblu apk - taraftar tv apk - tiktok jeton hilesi - cs 1.5 indir - gta 5 mobile hile apk - tiktok jeton hilesi tikplus apk - pop şarkılar