İDEAL ELEMAN arayanlara 13 taktik

1.Kendi içinden, yani çekirdekten yetiştirmek (En hayırlı ve istikrarlı eleman budur!).

2. Güvenilir tanıdıklara sormak.

3. İşi nitelikli eleman bulmak olan beyin avcılarının kapısını çalmak.

4. İdeal adayı doğru tanımlamak, ardından ön araştırma yapmak.

5. Bütün kaynaklan kullanarak oluşturulan listeyi değerlendirip öne çıkan adayları görüşmeye çağırmak.

6. Bir gün lâzım olabileceğini düşünerek CV bankası oluşturmak.

7. Medyayı, özellikle interneti takip etmek.

8. Konferans, seminer ve kongrelere katılmak.

9. Sektöre! araştırmalar yapmak, ticarî ateşeliklerle irtibatı sıcak tutmak.

10. Kaynak kişiler bulmak. Meselâ Amrop Int.’dan Yeşim Toduk Akış “2 kadar tepe yönetici bize devamlı bilgiler vererek doğru yöneticileri tanımamıza elçilik ediyor” diyor. Heidrick&Struggles ’ten Ayşegül Aydın kullandıkları farklı bir yöntemi şöyle anlatıyor: “Müşterimizin ihtiyacı olan sektörde en başarılı şirketleri listeler, aradığımız rolde görev yapan kişileri tesbit eder, bunlar hakkında gizli ön araştırma yaparız. Sonuca göre kişiyi arayıp aramamaya karar veririz”.

11.Çalışma hayatında izler bırakarak ilerlemiş ama özel veya teknik bir sebeple son işinden ayrılanları bulmak için etkili ar-ge yapmak (“Artık buradan demir almak zamanı geldi! diye düşünenler de çok!).

12. Üst düzey profesyonel arıyorsanız, onlarla konuşmayı fırsat olarak değerlendirip usûl ve üslûp hatası yapmamak (Kabul etmezse ondan tavsiye alın!).

13. Şirketinizin itibarı, sektördeki konumu ve sahip bulunduğu dilimin büyüklüğü, sektörün potansiyeli, pozisyonun sorumluluk ve yetki alanının genişliği, yönetecekleri işin ciro büyüklüğü, yönetecekleri ekibin kalitesi ve büyüklüğü, ücret ve yan haklar konularında belli seviyedeyseniz meraklanmayın; aradığınız ideal eleman gelip sizi eninde sonunda bulur. Bazı danışmanlık şirketlerinin jokerleri vardır, ellerinden tutarlar, bir oraya, bir buraya götürürler; farklı şirketlerin önüne temcit pilavı gibi çıkarırlar. Dikkat!

Kaynaklar
Genç Beyin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir