İş Başarısı için 14 adım

Kıyasıya rekabetin yaşandığı dünyasında satışları artırmak, müşteriyi elde tutmak, kârlı bir büyüme sağlamak giderek zorlaşıyor. Peki, bu rekabet ortamında nasıl başarı sağlayabiliriz.?

1) “Daha fazla satış!” prensibini yerleştirin. Yani tek odak nokta, daha fazla satış. Bunun için müşteriyi elde tutmak, yeni müşteri kazanmak, pazarı büyütmek, kârlı büyüme sağlamak gerekiyor. Bunları sağlamak için de ilginç ve farklı yöntemler denemek, tüketiciyi cezbedecek promosyonlar, kampanyalar, reklamlar yapmak gerekiyor.

2)Artık kolayca satılamıyor ürünler… Klâsik yöntemler geçerliliğini yitirdi. Firmalar tüketiciye verdikleri hizmetleri artırıyor, ürünlerini çeşitlendiriyor, marka oluşturmaya çalışıyor, organizasyon yapışım değiştiriyor, personel kalitesini yükseltiyor, teknoloji desteğinden daha fazla faydalanıyor, yeniden yapılanıyorlar.

3) Değişen müşteri ihtiyaçlarını iyi takip edip tanıyın. Müşteri değişiyor. Seçeneklerin çokluğu tüketiciye daha seçici olma fırsatı veriyor. Müşteri aynı paraya daha fazla değer istiyor. Yani promosyon etkili oluyor.

4) Giyiminiz önemli; kendinizi sunuş şekliniz, işi ciddiye aldığınızı belli etmeli.

5) Randevularınızda dakik olun.

6) Sattığınız ürünün tüketicisi olun.

7) Potansiyel müşterilerin ve size başka müşteriler bulabileceklerin listesini çıkarın.

8) Ürünlerle ilgili toplantılar yapın.

9) Ürünleri satarken, satmaya ne kadar hevesli olduğunuzu belli edin.

10) Müşterilerinizin her sorusunu cevaplamaya çalışın.

11) Müşteriler yeni ürününüzü kullanmaya başladıktan sonra bir hafta içinde onlarla temasa geçin.

12) Mümkünse her müşteriyle ayda bir defa görüşün, ürün hakkında ihtiyaçları olup olmadığını kontrol edin, yeni ürünlerinizi sunun.

13) Müşterilerin size her zaman kolayca ulaşabilmelerini sağlayın ve onlara destek olmayı ihmal etmeyin. İş hayatında başarının anahtarı müşterilerle düzenli iletişim içinde olmaktır.

14) Hiçbir zaman unutulmamalıdır ki, başarılı bir satıcı olmanın temelinde ürünler hakkında tam ve doğru bilgi sahibi olmanın yanı sıra, onlara kusursuz ve profesyonelce hizmet sunmak yatar.

Kaynaklar
Genç Beyin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir