İş konuşurken BEDEN DİLİNİ böyle kullanın!

Özellikle iş dünyasında kullanılan beden dili kelimelerden fazla önem taşıyor. İnsanlar arasında iletişim sadece kelimelerle yapılmıyor. Vücudun duruşu, eller, yüzdeki ifade, bakışlar söylemek istenileni beden diliyle anlatıyor, özellikle iş dünyasında sunum yaparken veya satış esnasında insanlar için en etkili yardımcılardan biridir beden dili. Sadece elin duruşuyla, binlerce kelimeyle ifade edilemeyecek şeyler anlatılıyor.

Genellikle diğer insanlarla karşılaşıldığında, onlarla iletişim kurarken sadece söylenene veya görülene dikkat edilse de bilerek veya bilmeyerek beden diline önem veriliyor. Beden dilinin en önemli ifadesi “duruş” Çoğunlukla insanların aklına ayakta mümkün olduğunca dik ve uzun şekilde dikelmek gelse de duruş, kafanın vücudun hiçbir baskıya maruz kalmadan fıtrî hizalanış şekli. İnsandan insana farklılık gösteren duruşta alışkanlıklar ve tekrar edilen sübjektif hareketler etkili. Bu sebeple duruş insanın kişiliğini ele veren en önemli ipucu. Duruşun anlamıyla ilgili bazı örnekler şöyle:

Kollar kavuşmuş, bir tarafa yaslanılmışsa o anda karşılaşılan olay için hazırlıksız ya da ilgisizliği gösteriyor. Omuzlar geride, baş yukarıda, kollar iki yanda serbest, avuçlar kapalıysa beklenen hadise ne kadar stresli olursa olsun hazırlık yapıldığı mesajını net şekilde veriyor. Oturanın ayaklan V gibi dışarıyı işaret ediyorsa dışa dönük, içe doğruysa kapalı bir kişiliğin göstergesi.

Özellikle iş görüşmesinde dikkat edilmesi gereken hususlardan biri el ve yüz hareketleri. Bazen küçük bir hareket söylenenden bambaşka bir şey ifade edebilir. Meselâ burna basit bir dokunma hareketi karşıdaki insanın doğru sözlü olmadığım gösterebilir. Başı hareket ettirmenin sebebi diğerlerinden onay alma isteğinin ifadesi olduğundan güçlü görünmenin yolu baş hareketlerini en aza indirmekten geçiyor. El sallayıp ” Görüşürüz!”, işaret edip “Orada!” denirken iki el birleşip piramit görünümü verildiğinde güç anlamına geliyor. Karşınızda biri elleri piramit şeklinde sizi göstererek oturuyorsa bilin ki o, ya sizin patronunuz ya da gelecekte patronunuz olacaktır.

Beden jestlerinde konuşulan kişiye tam dönmek güvenilir ve kendinden emin tavrın göstergesi. Sadece yüzle değil, bütün vücutla dönme tam yüzleşme demek. Kollar göğüs hizasında bağlı değilse ve oturma pozisyonunda bacak bacak üstüne atmamak açıklığı pekiştiriyor. Bu hareketler insanların niteliklerini saklarken, kollan kavuşturmak savunma ifadesi. Bacak bacak üstüne atmış, kollarım kavuşturmuş, hafif yana dönük biriyle konuşma ilgisizliği hissettiriyor; tam tersi durumda anlatılanla ilgilenildiği mesajım veriyor. Tırnak yeme, saçla oynama, sakız çiğneme ve diş gıcırdatma gibi hareketler herkesi rahatsız eden beden jestleri. Eğer karşınızdaki kişi iletişime açık şekilde oturuyorsa hemen siz de aynı şekli alın. Bir anda görüşmenin yön değiştirdiğine şahit olabilirsiniz.

Bir insan diğeriyle konuşurken karşıdakinin gözüne bakmıyor, göz teması sağlanmıyorsa kendine güveninin olmadığını gösterir. Karşıdaki kişi çok az göz teması kuruyorsa hoşlanmadığını, sinirli ya da çekingen olduğunu anlatır; kendisinin yüksek statüde bulunduğu mesajının vermek istiyordur. Birinin diğerine devamlı bakması stres oluşturur. Bu durumdan kurtulmak için ya eller biraz hareket ettirilmelidir ya da etraftaki bir şeyleri göstererek gerilim dağıtılabilir.

Açık havada birileriyle konuşulması durumunda güneş gözlüğü takmaktan kaçının. Çünkü karşıdaki inşam rahatsız edebildiği gibi kimliğin saklanmaya çalışıldığı imajı oluşturabilir.

Beden dili değişik şekillerde kullanılır. Hiç tanımadığınız biriyle ilgili ilk izlenimi kullandığı beden dilinden elde edebilirsiniz. Beden dilini doğru kullandığınızı zannettiğiniz bazı durumlarda yanlış izlenim uyandırmanız da mümkün. Meselâ devamlı etrafta dolaşan biri belki çok enerjik ve etkili görünebilir, ki bu çoğu durumda doğrudur. Fakat aynı hareketler bazen o kişinin sinirli ve durumdan rahatsız olduğu anlamına gelebilir. İçinde bulunduğunuz durum sizden nasıl olmanızı gerektiriyorsa beden dilinizi ona göre daha emin, güçlü, güvenilir görünmek için kullanın. Negatif işaretler gönderilirse bu, amacı elde etmeyi engeller. Ayrıca diğer insanların beden dilini de tanımaya çalışın. Böylece sizinle ilgilenip ilgilenilmediği ya da varlığınızın nasıl etki meydana getirdiği anlaşılabilir.

Kaynaklar
Genç Beyin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir