İşi ve havalı EĞLENCELİ hale getiren 3 uygulama

Başarı ve mutluluğu, kısaca hayatı daha eğlenceli ve çekici hale getirmek şart. Diğer türlü her şey sıradanlaşıyor, etkisiz kalıyor, ilgi görmüyor, emeğe değmiyor. Günümüzde pek çok farklı sektör müşteri kazanmalım yanı sıra muhteva zenginleştirme, iş geliştirme ve öğrenme amaçlı olarak bu yöntemi kullanıyor. Popülerliği giderek artan “eğlenceli” hale getirme yönteminin iş sonuçlarına olumlu katkı sağladığı tartışmasız gerçek. “Eğlence” nin tanımı: Yapılandırılmış bir fomıata ve belli hedeflere sahip olan, eğlence veya eğitim amaçlı kullanılan araç. Özetle, insanların davranış ve eğilimlerini değiştirmek için oyun mekanizmalarının, aslında oyun olmayan faaliyetlere uygulanması. Bu yöntem katılımı ve eğlence unsurunu kullanarak bağlılığı artırmayı hedefliyor. Dinamik, mekanik, tamamlayıcı öğeleri var. İşte işi, hayatı “eğlenceye dönüştürmede 3 uygulama (Siz de uygulayın!):

  1. İnsanların muhtevaya (işin nuna) katkılarını teşvik edip sağlamak,böylelikle onlarda davranış değişikliği oluştummk öğrenmeyi ve ardından üretmeyi (verimlilik) teşvik etmek.
  2. Zorlukları sırasıyla rekabet, işbirliği, geri bildirim unsurları, ödüllendirme adımlarıyla aşmak (İşin belli safhalarında ıkazanılan rozetler, başarının seviyeleri ve liderlik sıralamasını gösteren lider tahtası, verilen görevler ve bu görevler yerine getirildikçe kazanılan hediyeler ve puanlar eğlencenin tamamlayıcı öğeleridir).
  3. Ödüllü projeleri hayatın Jıer alanına yaymak. Stockholm’de hayata geçirilen bir projede obeziteyle mücadele kapsamında insanların normal merdivenleri yürüyen merdivenlerden daha çok tercih etmesi hedeflendi. Bir metro istasyonu çıkışında yürüyen merdiven yanındaki normal merdivenler piyano tuşları haline getirildi. Kurulumdan sonraki gün boyunca yapılan gözlem sonucu normal merdivenlerin yürüyen merdivenlere göre %66 oranında daha fazla tercih edildiği görüldü. İsveç’te hayata geçirilen bir diğer projedeyse hız limiderine uymayı eğlenceli hale getirerek daha fazla sayıda insanın hız limitlerine uymasını sağlamak hedeflendi. Belirlenen bir bölgeden geçenlerin mevcut hız görmesi sağlandı ve hız limitini altında kalan sürücüler arasında hediye kurası çekileceği duyuruldu. Kurada verilecek para ödülü hız limitini aşan sürücülere kesilen trafik cezalarından elde edilecekti. Proje süresince yapılan gözlemlerde uygulama yapılan bölgedeki ortalama hızın %22 oranında azaldığı tesbit edildi.

Kaynaklar
Genç Beyin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir