İştahla BAŞ ETMENİN 5 yolu

  1. Daha uzun süre çiğneyin: Yiyecekleri uzun süre çiğnedikten sonra yutmak, beynin vücuda giren besinleri kaydetmesine zaman tanımak anlamına gelir. Üstelik tad alma duyusu daha fazla tatmin edilir. Böylece doyduğunuzu anlamanızla yemeye son vermeniz arasındaki zaman kısalır. Fazla yemekten kaynaklanan sindirim sıkıntılarından kurtulmanız da cabası…
  2. Güç harcayarak hareket yapın: Hareketleriniz zorlaştıkça vücut ısınız artıyor, daha fazla kalori yakmaya başlıyorsunuz. Bu durum egzersizi takip eden birkaç saat boyunca iştahınızın bastırılmasına sebep oluyor. Yani normal öğün saatinden birkaç saat önce egzersiz yapmak başlamak en mantıklısı. Çünkü öğün saati geldiğinde spor yapmalım verdiği etkiyle iştahınız daha kapalı olacaktır. Ama asla öğün atlama hatasına düşmeyin. Hem vücudunuz güçsüz düşer, hem de bir süre sonra aşın yeme isteği duyarsınız.
  3. Tad alma duyunuzu tatmin edin: Değişik tadlarla bu duyuyu tatmin etmek, daha az miktarla yetinebilme-mizi sağlıyor. Hep aynı yemeği yemek, özellikle tadı hoşunuza gitmiyorsa, bir süre sonra tad alma mekanizmanızın kendini iptal etmesine sebep oluyor. Bu yüzden kendinizi sanki hiç yemde yememiş gibi hissedebiliyorsunuz. Bu durumu engellemek için öğünlerinizi taze otlarla ve baharatlarla tadlandırabilirsiniz.
  4. Atıştırma krizlerini engelleyin: Gün içinde sık ve az öğünler yemek, iştahınızın kontrolden çıkmasını önlemenin en kolay yolu. Belki yine arada bir şeyler atıştırmak istersiniz ama sizi doyuracak miktar çok az olacaktır. Atıştırmak için sağlıklı karbonhidratlara yönelin. Bu besin türü sindirim sisteminde daha uzun süre kalıyor, şeker seviyenizi yavaşça yükselterek daha uzun süreli tokluk hissi sağlıyor.
  5. Daha fazla su için: Su içmek kendinizi tok hissetmenize yardım eder. Ayrıca vücudunuz susuz kaldığında açlık hissine benzeyen sinyaller gönderir. Bol su içmek bedeninizin su istediği zamanlarda yemeğe yönelmenizi önler.

Kaynaklar
Genç Beyin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir