İşte GELECEĞİN MESLEĞİ! Meslek seçerken buna DİKKAT!

Meslek seçiminde ailelerin çocuklarım başıboş bırakmaları büyük hata. 16-17 yaşındaki çocuk meslek seçimi için yeterli olgunluğa sahip olmayabilir. Aile çocuğuna bilinçli yönlendirme yapmalı. Artılan ve eksileri göstermeli. Fakat son karar çocuğa bırakılmalı. Yanlış atılmış adımlar çok ciddî sonuçlara mâl olabilir. Bu sene 2 milyon kişi sınava girdi ama liseden yeni mezun olanların sayısı 750 bin. Bunun 550 bini bir bölüme girip memnun olmayarak tekrar sınava girenler… Bu, çocukların meslek seçiminde doğru yönlendirilemediğinin somut ispatı.

Peki, neler yapılabilir? Mesleğin tanıtılması gerek. Alternatifler çocuğa gösterilmeli, çıkmazda olduğu hissinden kurtarılmalı. Çocuğa mühendislik okurken iç mimarlıkla ilgili tamamlayıcı eğitimler alıp bu işi de yapabileceği anlatılmalı. Şu da gerçek ki, Türkiye’de üniversite kişiyi sadece diploma sahibi yapar. Meslek işveren tarafından kazandırılır. Bu problem orta ve uzun vadede çözülür ama çocuklar için kısa vadede çözümler üretilmeli.

Geleceğin mesleği bir alanda uzmanlaşmaktır. Yani ne yaparsa yapsın en iyisini yapan, işinde uzmanlaşan geleceğin mesleğine sahiptir. Uzmanlaşmak altın bileziktir, işini sevmekten geçer. Doğru meslek seçimi sevdiğin işi yapmakla başlar, bu da sürdürülebilir kalkınmaya kadar gider.

Sunay Karamık (Kariyer Koçu)

Kaynaklar
Genç Beyin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir