İyi bir dinleyici olmak için neler yapmalıyız?

Öncelikle bedenen karşımızdaki kişiyi dinlemeye hazır olduğumuza inandırmakyız. Elindeki gazeteye bakan, tırnaklarım törpüleyen, yemek yapmak için koşuşturan kişiye hangimiz ne anlatmak ister ki? Öncekide konuştuğumuz kişi özellikle çocuk, önergense onun boy hizasına inerek göz teması kurmalıyız. Yüzyüze olmada konuşulan şey kadar yüz ifadesinden de mesajlar alırız. Gözlerinin buğulanması, yüzün kızarması, gözleri kaçırma gibi pek çok sözsüz mesajı algılayabilmemize imkân sağlar. Böylelikle söylenen şeyle verilmek istenen mesaj hakkında bilgi sahibi oluruz. Dinlerken ne gibi iletişim engellerini kullanıyoruz? Biraz da bunu inceleyelim.

Öğüt verme: Şöyle yapma, böyle yap. Çözüm getirme: Bunu böyle yapma da şöyle yap. Yönlendirme: Üzüleceğine otur da ders çalış. Yargılama: Sen zaten hep kolaya kaçarsın. Eleştirme: Çocuk gibi davranıyorsun. Ad takma: Geri zekâlı, aptal! Soru sormak: Neden, niçin? Araştırmak: O sana ne dedi? İncelemek: Hanginiz önce söyledi? Teşhis: Aslında sen öyle demek istemiyorsun. Kanaat belirtmek: Ben senin aslında neden öyle yaptığım biliyorum. Tahlil etmek: Aslında senin derdin başka. Teskin: Aldırma, boş ver. Teselli etmek: Düzelir canım, dert etme geçer, üzülme. Konuyu değiştirmek: Başka şeylerden konuşalım. Bunlar gibi farkında olmadan kullandığımız iletişim engelleriyle karşımızda bize meselesini açmak isteyen gence anlaşılmamıştık, savunmaya girme, haksızlığa uğradığım hissetme, problemin aslında önemsiz ve saçma olduğunu düşünme, sinirlenme, direnç gösterme, isyan, çaresizlik, kızgınlık vb. duygularım yaşatırız.

Oysa gencin bunlardan başka pek çok iletişim engelindense önce dinlenmeye, kabul edildiğini hissetmeye ihtiyacı vardır. Siz hiç çözüm getirme durumunda olmadan sadece sessizce dinleseniz bile gençte belli boşalıma sebep olacağınız için başarılı olursunuz. Daha sonra aktif dinlemeyle sadece ondan aldığınız bilgileri daha sade şekilde ona yansıttığınızda dinleniyorum, kabul ediliyorum mesajım gence verirsiniz. Konuşurken problemin çözümünü kendi kendine keşfetme imkânı da verirsiniz. Anlaşıldığım, kabul edildiğini, şartsız sevildiğini bilen gençle iletişim kurmak hiç de zor değildir. Dolayısıyla problemler de kavgaya, isyana, çaresizliğe dönüşmeden rahatlıkla çözülecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir