KALICI EĞİTİMİM şartı nedir?

Çocuğun gerek akademik gerekse hayat başarısında “Sevgi-Disiplin-İlgi” 3 ayağı çok önemli ve bunlar çocuğa dengeli verilmeli, öğretmenin anlattığı her şey çocuğun beyninin bir tarafına bilgi olarak yazılır ve hiç bir zaman unutulmaz. Öğretmenlik beyinde heykel yapmak gibidir. Çocuğa ana-babadan sonra yatırım yapan kişi öğretmendir. Disiplin çocuğa IO yaşına kadar verilmeli.

Bu, İnsanî ve ahlâkî değerlerinin oluşması açsından çok önemli. Disiplin kar tanesi misali yavaş yavaş verilmeli ki, etkili ve kalıcı olsun. Nasıl kar yavaş yavaş ve istikrarlı yağınca tutuyorsa eğitim de öyle. Bu şekilde bir eğitim kalıcı olabilir ancak Sevgi ve disiplin birlikte verilmeli. Sevgi verilirken kaynak yönetimine dikkat edilmeli. Sevginin doğru yer ve zamanda verilmesi önemli.

Bir hiyerarşi olmalı. Sevgi yatırımı doğru yapılmalı, çünkü çocuk sevdiği şeyi beynine yazıyor. Sevgi hayattaki karadan ve kişinin algı yönetimini etkiliyor. Neyin sevildiği iyi bilinmeli. Sevgi ve disiplin birlikteliği şart Sevgi su, disiplinse çanak gibidir. Su hangi çanağa girerse o şekli alır.

Kaynaklar
Genç Beyin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir