Kötü alışkanlıklardan nasıl kurtulabilirsiniz?

Diyelim kötü bir alışkanlığınız var. Devamlı bunu tekrarlıyorsunuz. Kötü alışkanlığınız kanınıza işlemiş ve kendinize diyorsunuz ki: “Ben buyum işte!”, “Asla değişmeyeceğim!”, “Artık hayatım hep böyle olacak!”, “Değişemem. Arkadaşlarım beni böyle tanıyorlar. Değişirsem bir daha beni beğenmezler.” Özellikle sonuncusunda takılı kaldıysanız, bir kere daha düşünmeli ve cidden neyin önemli olduğuna karar vermelisiniz. Kötü alışkanlığınızı ve arkadaşlarınızı korumak mı, yoksa bu alışkanlığınızı değiştirip arkadaşlarınız konusunda kendinizi denemek mi?

Ne olursa olsun, düşünebiliyorsanız değişebilirsiniz. Kendinizi yaşlı bir saban atı gibi düşünün. Saban atı, her gün tarlayı sürermiş. Tarlanın sonuna gelinceye kadar durmazmış. Tarlanın sonuna geldiğinde geri dönüp aynı yolu gerisin geriye gidermiş. Saban atı bunu hep yaparmış. O, buymuş. Günlerden bir gün çiftçi, yeni bir dönüm arazi satın almış. Nedense bu arazi daha uzunmuş.

İlk gün saban atı erken geri dönmeye başlamış. Çiftçi durumu fark etmiş ve kontrolü ele almak zorunda kalmış. Saban atını tarlanın sonuna kadar götürmesi gerekmiş. Çiftçi her gün dışarıya çıkarak saban atını tarlanın sonuna kadar götürmeye, geriye döndürmeye, tarlanın diğer ucuna götürmeye ve bu işlemi tekrarlamaya mecbur olmuş. Çiftçi daha ne kadar bunu yapacakmış?

Elbette saban atı, yeni rotayı öğreninceye kadar. Saban atı yeni arazinin sonuna kadar gitme alışkanlığını bir kere edinince, çiftçi serbest kalmış. Beyninizi saban atı, kendinizi de çiftçi gibi düşünün. Kötü bir alışkanlığınızı durdurmak istiyorsanız, onu durdurmalı ve yerine iyi bir alışkanlığı koymalısınız.

Kaynaklar
Genç Beyin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir