Müşteri bulma yolları

1) Öncelikle müşterilerinizi ikna edebilmeniz için ürünleri siz de kullanmalısınız. Şahsî tecrübelerden bahsetmek çok etkileyici olabilir.

2) Müşteri bulmaya, tanıdıklarınızın listesini çıkararak başlayın. Buna tanıdıklar listesi de denilebilir.

3) Bütün müşterilerden referanslar alın. Ne zaman bir müşteriyle bağ kurarsanız, ona yeni isimler sormayı alışkanlık edinin.

4) Daha önce konuştuğunuz ve ilgili olduğunu sezdiğiniz insanları bir kere daha aramaktan çekinmeyin. Onları rahatsız etmiş olmazsınız.

5) Her zaman için randevuyla iş yapmaya çalışın. Böylece onlara değer verdiğiniz ortaya çıkar.

6) Müşteriye iki farklı randevu seçeneği verin. “Pazartesi günü saat 5:00 sizin için uygun mu ya da sah günü 6:00 sizce daha mı uygun?” gibi.

7) Randevuları tek kişilik veya gruplar halinde ayarlayın.

8) Ürünleri tanıtma yollarını araştırın. Bunun için: * Müşterileri davet edin. * Hem yazılı, hem de sözlü davetiye kullanın. * Tanıtım zamanından önce siz orda olun. * Sunduğunuz ürünlerin tam timim, özelliklerini ve faydalarım açıklayın. * Eğer müşterileriniz soru sorduğunda cevabını tam olarak bilmiyorsanız bunu açıkça söyleyin. Ancak daha sonra öğrenip kendilerine ileteceğinizi de belirtmeyi ihmal etmeyin. * Müşterilerin ilgilendiği ürünleri tesbit edin ve bir ürününüz yoksa “ Ürünlerin tamamını ister mi siniz?” diye sorun. * Kesin anlaşıp anlaşamadığınızı kontrol etmek için “Ne zaman size teslim edelim?” diye sorabilirsiniz. * Teslimatta müşterilerinize yeni müşteriler tavsiye etmesini isteyin.

9) Müşteri ilişkilerini sürdürün. Bunun için: * Kayıt tutun. Müşterileri dosyalayın. * Müşteri takip ziyareti düzenleyin. Bu, müşterilerle yakından ilgilendiğinizi belli eder. * Teslimattan sonra müşteriyi 1-2 hafta içinde arayarak memnun olup olmadığım kontrol edin. * Teşekkür notları hazırlayın.

Kaynaklar
Genç Beyin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir