Okulda Başarılı Olmak İçin 20 Altın Kural

Her ana-baba başarılı çocuk ister ama bunun çocuğa olduğu gibi, ebeveyne de düşen kuralları var. Şu 20 adımı titizlikle atın, inşallah farkı görün:

1- Çocuğun başaramama hissini yenmesine katkı sağlayın, bu husustaki telâşını izole edin.

2- Okulun ve derslerin gerekliliğini iyice zihnine yerleştirin.

3- Olumsuz, hatta felâket hadiseleri bile olumlu usül ve üslüpla halledin; hatalı tutumlarla çocuğun korkusunu pekiştirmeyin.

4- Takip edin ama aşırı himayeye alıştırıp asalak yetiştirmeyin.

5- Çocuğunuzla ilgili aşırı endişe ve başarısızlık hissi içine girmeyin, aksi halde bunu çocuğa yansıtırsınız ve işler büyür.

6- Çocuğunuzu karakter, kişilik, huy, mizaç ve fıtrat olarak iyi tanımadan beklenti seviyenizi artırmayın; gerçekçi olun. Unutmayın: Ebeveynin yüksek beklentisi çocuğun cesaretini kırar. Ebeveyni hayal kırıklığına uğratma telâşı çocukta başarısızlık endişesine sebep olur.

7- Çocuğa yapabileceğiniz en büyük yardım, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yönlendirmek; ihtiyaç duyduğu desteği ( özel öğretmen, kurs vs. ) sağlamaktır.

8- Başarılı kardeş ve arkadaşlarıyla kıyaslayıp aşağılamayın, ruh sağlığını bozarsınız. Çocuğunuzu olduğu gibi, kendisi olarak görmeyi öğrenin. Kapasite ve şahsî özelliklerine en uygun öğretim yöntemini ( altını çizerek, anlatarak, özetleyerek çalışma gibi) seçmesi konusunda onu destekleyin.

9- Arada bir isyan edip “Hayır! Bugün ödev yapmayacağım!” diye bağırışmadan fazla tedirgin olmayın; fakat bu başkaldırışlar sürüp gidiyorsa bozuk bir şey var demektir. Sebebini  araştırın.

10- Okulda düşük puanlar alıyorsa evde cezalar vermeyin.

11- Çok serbest ve laubaliyse ona disiplinli ve başarılı arkadaşlar bulun.

12- Ev ödevlerini yapmaya kalkmayın, bu çok yanlıştır ama yol ve yöntem gösterebilirsiniz.

13- Okuldaki havadis hakkında her söylediğine inanmayın.

14- Yanında eğitim sistemi  ve hocaları eleştirmeyin

15- Okulla sıkı ilişki halinde olun.

16- Duygusal meselelerine yakınlık gösterin. Dert, tasa, sevinç ve şüphelerini paylaşın. Duygusal bağın oluşmasını sağlayın.

17- Yapısına ve kişiliğine uygun çalışma yeri sağlayın.

18- Özel yetenekli olduğu konularda başarısını geliştirmeye çalışın.

19- Göz ve kulak muayenesini hiç ihmal etmeyin.

20- Ders dışı özel programlarla onu bunaltmaym. Derslerini aksatmayacak seviyede spor yapmasını, eğlenmesini, nefes almasını teşvik edin.

Genç Beyin Sayı:109 Sayfa:41

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir