Satışta güven oluşturmak

Profesyonel satışçı dürüst kişiliğiyle müşterilerine güven vermeli, onları asla aldatmamalıdır. Her gün gazete ve televizyonlarda tüketicilerin aldatıldığı birçok satış vak’asına yer verilir. Bu bazen bir mağazadan alman üründe, bazen evlere satış yapan firmaların faaliyetlerinde görülür. Tüketicileri aldatan bazı (kapıdan satış yapan) firmaların başvurduğu teknikler şunlardır:

* Okuma yazma bilmeyenlere imzalatılan yüksek tutarlı senetlerle kalitesiz ve ucuz ürün teslim etmek.

*“ Ürün müşterinin adresine teslim edilecektir” taahhütüne rağmen teslimatı gerçekleştirmemek.

* Ünlü markaların isimlerini birebir taklit etmek ve satın alma seviyesinin düşük olduğu semtlerde satmak.

* Sağlığa zararlı şartlarda üretilen ürünleri satmak.

Yaşanan bütün bu olumsuz hadiseler her kesimden tüketicinin bilinçlenmesine, bütçesi ölçüsünde markalı ürünlere yönelmesine sebep olmaktadır. Bugün marka ürün kalitesinin sembolü durumundadır. Buna rağmen halen birçok marka taklit edilmektedir. Ünlü Fransız Lacoste firması bütün dünyada taklitleriyle savaşır.

Dünyanın her yerinde müşterilere güven veren firmalar olduğu gibi, onları aldatmaya çalışan fırsatçılar da vardır. Bir işletme kalıcı olmak için kendine has satış teknikleri geliştirmeli, taklitçilikten uzak durmalı ve müşterilerine güven vermelidir.

Satış sürecinde güven sadece ürünlerin kalitesinde ve fiyatında değil, yaşanan bütün satış ilişkilerinde geçerli olmalıdır. Buna satış yöneticilerinin kişilikleri de dahildir. Satışçılar tutamayacakları sözler vererek kendileri ve şirketlerini zor durumda bırakmamalılar. Böyleleri verdikleri sözleri tutamadıkları için telefonlara cevap vermek yerine kaçmayı tercih ederler. Böylece insanların kendilerine duyduğu güveni bir anda yok ederler. Sonuç olarak satış, karşılıklı güven temeline dayanan uzun süreli bir ilişkidir. Güven için 3 şey şarttır:

1- Fıtrî, tabiî davranın.

2- Mantıksızca abartmayın.

3- Fahiş taahhütlerden kaçının.

Kaynaklar
Genç Beyin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir