Sermayeden daha ÖNEMLİ 9 UNSUR

Herhangi bir iş kurarken belli miktarda sermayeye (anapara) sahip olmanın önemini biliyoruz. Ne var ki, sıfır sermayeyle işe başlayıp büyük servetler yapan insanlar da biliyoruz ya da en azından duyduk. “Nasıl?” diye sorabilirsiniz. Sanırım, girişiminizi başarıya ulaştıran ve aslında sermayeden daha önemli olan bir şeyler var. Size bir liste sunayım:

  1. Zaman: Zaman sermayeden daha önemlidir. Boşa harcanmamak ve çöpe atılmamak üzere bir kenara ayırdığınız zaman. Pazara kâr etme umudu verip değer katacak bir girişime yatırmak üzere sakladığınız zaman. Artık zaman sermayemiz var. Zaman ne kadar değerlidir? Uygun şekilde yatırılan zaman servet değerindedir. Boşa harcanan zaman yıkım olabilir. Zaman yatırımı mûcizeler meydana getirebilir, öyleyse zamanınızı yatırın.
  2. Umutsuzluk: Lydia adında bir arkadaşım var. Yeni girişimine yaptığı ilk temel yatırım umutsuzluk olmuştu. “Çocuklarım aç, bu işin yürümesini sağlamalıyım. Yürümezse ne yaparım?” Böylece yeni işine 1 dolar yatırdı ve inandığı bir ürünü satmaya başladı. O 1 doları birkaç el broşürü almak için kullanmıştı; bu sayede perakende satış yapabilecek, para toplayabilecek ve ürünü toptan alıp müşteriye geri sunabilecekti.
  3. Kararlılık: Kararlılık “Yapacağım!” der. Lydia önce “Müşteri dedi. Umutsuzluk ikinci etapta “Bu ilk gün bitmeden birini bulmalıyım! dedi. Ve evet, birini buldu. “Bir kere işe yararsa yeniden işe yarar” dedi. Ama daha sonra diğer kişi “Hayır! dedi. Şimdi ne yatırmalısınız?
  4. Cesaret: Cesaret sermayeden daha değerlidir. Yalnızca 1 dolarınız ve çok fazla cesaretiniz varsa şunu söyleyeyim, önünüzde harika bir gelecek var demektir. Şartlara rağmen cesaret. İnsanlar ne olursa olsun, en inanılmaz işleri yapabilirler. Bu tür hikâyeler hiç duymadık mı? Adetâ cehennemde yaşayıp bütün zorluklara rağmen bu durumdan kurtulmayı başaranları duyarsınız hep. Bunu yapan insandır. İnsanları küçümseyemezsiniz. Her şeye rağmen cesur olmalısınız. Artık Lydia 3-4 satış yaptığına ve işler yoluna girdiğine göre bakın şimdi neler oluyor?
  5. Azim: “Hey! 3 tane satabiliyorum , 33 tane satabiliyorum. 33 tane satabiliyorsam, 103 tane de satabilirim” Hey! Lydia, şimdi kendi gelecek düşleriyle âdetâ sarhoştur.
  6. İnanç: Artık iyi bir ürünü olduğuna inanmaya başlamıştır. Bu muhtemelen iyi bir şirkettir. Daha sonra kendine inanmaya başlar. Lydia dul; 2 çocuklu, işsiz. Kendine daha fazla inanmaya başlar. Bunlar eşi benzeri olmayan yatırımlardır. Para bunun yanma bile yaklaşamaz. Milyonlarca dolarınız olup da hiç inancınız olmasaydı ne olacaktı? Fakirleşirdiniz. Zengin olmazdınız. Şimdi bir sonrakine geçelim, bugün neden bir milyoner olduğuna: “Bunun üstesinden geleceğim!”
  7. Buluşçu: zekâ (keşif yeteneği) Beyninizi çalıştırmak. Büyük ihtimalle şimdiye kadar beyin gücünüzün 10’da l’ini kullanıyordunuz. Peki, kalan 10’da 9’u da kullansaydınız ne olurdu? Neler olabileceğine inanamazsınız. İnsanlar en ilginç şeyleri yapabilirler. Buluşçu zekânın değeri nedir? Bir servet. Paradan daha değerlidir. Tek ihtiyacınız olan, 1 dolar ve buluşçu zekâdır, işi yürütmenin, yürütmenin ve yürütmenin bir yolunu bulmaktır.
  8. Kalp ve ruh: Kalbin ve ruhun yerine ne konulabilir? Para değil. Para, kalbi ve ruhu satın alamaz. Kalp ve ruh bir milyon dolardan çok daha değerlidir. Kalp ve ruh olmaksızın bir milyon dolarınız olsa bile yaşamıyorsunuz demektir. Hiçbir etkiniz yoktur. Oysa kalp ve ruh insanları harekete geçiren ve satın almaya, karar vermeye, eylemde bulunmaya, tepki göstermeye yönelten muhteşem bir nimettir.
  9. Kişilik: Kendinize çeki düzen vermeli ve kişiliğinizi güçlendirmelisiniz. Siz zaten kişilik sahibi birisiniz. Her gün etkili olabilecek seviyeye gelinceye kadar kişiliğinizi geliştirmeye bakın. Kişiliğiniz çocuk ya da iş adamı, zengin ya da fakir, kiminle konuşursanız konuşun etkili olur. Her yerde kendini evindeymiş gibi hisseden benzersiz bir kişilik.

Akıl hocam Bili Bailey “Kerıtucky’de arkadaşınız Winfred’in kavgalarını izliyorken ya da Washington Kral George dönemine ait bir malikânede senatörün konuğuyken aynı derecede rahat olmayı öğrenmelisiniz Bay Rohnr demişti. Zengin ya da fakir olsun, kiminle birlikteyseniz sakin ve kendinizden emin olun.

Kimin zengin, kimin fakir olduğu sizin için farketmez. Rahat olmayı bilen kişilik. Eğilip bükülmeyen kişilik.

Son olarak karizmayı ve olgunluğu unutmayın. Tevazuyla birlikte karizma. Bu listenin tamamı paradan daha değerlidir. Bir dolarınız ve bu listeyle dünya sizindir. Hangi parçasını arzularsanız arzulayın, hayatınız için hangi gelişmeyi isterseniz isteyin farketmez, o size aittir. İşin sırrını size verdim. Paradan daha değerli olan ve hem geleceğinizi, hem de servetinizi güvence altına alabilen bir sermaye. Kaynaklara sahip olduğunuzu unutmayın.

Kaynaklar
Genç Beyin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir