SİNSÎ CÜMLELERİN gerçek anlamları Dikkat!

İş hayatında kullanılan, aslında çok dolu görünüp arkası boş kalan, zamanla klişeleşmiş olduğu çok rahat anlaşılan sinsi cümleler vardır. Boş olmasından ziyade, söylenenden çok farklı anlamlar ihtiva eder; gerçek anlamlarım anlamak için iyi tecrübe edinmiş olmak gerek. İşte bir kaçı:

 1. “Çok iyi ve rahat görünüyorsunuz maşallah!” Yapacak iş yok galiba? Tembel tembel oturmayın, hemen bir işe el atın!
 2. “Bilgisayara dalmışsınız yine!”İnternette ne dolaplar çeviriyorsunuz? Vakit öldürmeyi bırakıp asıl işinize dönün!
 3. “Bugün çok arayanınız var!” Telefonla konuşmaktan iş yapamıyorsunuz! Buna âcilen son verin!
 4. “Size işin yapılması için ilgili dokümanları geçen hafta göndermiştik, bu konuda bizden beklediğiniz başka şey var mı?” Bir haftadır herhangi bir çalışma yaptığınıza dair hiç bir geri bildirim alamadık! 2 günlük iş için 1 haftadır bekliyoruz, işe başlamadınız mı daha? O kadar doküman gönderdik, daha ne yapalım?
 5. “Bu konuyu üst düzey yöneticimiz bizzat bana sormaklar Bu cümle 2 gizli anlam ihtiva eder. 1- “Ben şahsen üst düzey yöneticimizle çok yakınım, hatta arada yemek bile yiyoruz, prensiyim, sağ koluyum, kalem müdürüyüm, hanımefendisi/bey-efendisıyim, mutfakta 2- Üst düzey yöneticinin iş konusunda belki hiç bir bilgisi veya fikri olmamasına rağmen ismi ya da ünvanı kullanılarak abanın üzerinden sopa gösterilmesi.
 6. “Bu işin en kısa zamanda tamamlanması gerek!’* İş birimlerin ya da müşterilerden işin tamamlanma zamanı olarak farklı yaklaşım gören bir adım öne çıksın! Bu yaklaşım genelde ASAP (As Soon As Possible) bozucudur. İşi yapan tarafın sınırsız kaynakla plansız programsız çalıştığı varsayımı üzerine kurulu bu cümlenin anlamı şudur:”işlerinizi bırakın, bütün şirketin kaynaklarıyla (çaycı dahil) bu işe odaklanın, en kısa zamanda işi bize teslim edin ama bu arada sizden daha önce istediğimiz işleri de kesinlikle aksatmayın!”
 7. “Bu konuyu daha sonra düzenlenecek toplantıda tekrar gündeme getirelimr Toplantıdan bu problemin çözümü çıkmayacak, zaten beni ilgilendiren çok da kritik bir şey değil, kulağımızın üzerine yatalım, tekrar çkana kadar bu problem yokmuş gibi hayatımıza devam edelim.
 8. “Çok şıksın!” Hayırdır, benden habersiz bir davet yemeği falan mı var akşam? Bu arada kıyafetin işyeri için çok gereksiz!
 9. “Bu konuda birbirimize yardımcı olmamız lâzım!” Bu konuda bana yardımcı olmanız lâzım!
 10. “Sinerji oluşturun!” Hep beraber çalışın ve tek tek çalıştığınızdan daha fazlasını üretin, bunu nasıl yapacaksınız bilmiyorum ama teoride oluyor böyle şeyler!
 11. “Yaptığım araştırmalara göre… “”Googleda arattım, ilk linke baktım… “
 12. “Son zamanlarda sesin sedan çkmÇok tembelleştin, verimin düştü, varlığınla yolduğun bir; bu durumda sana niçin yatınm yapalım?
 13. “Dikkatini dağıtan bir şeyler var sanki…” Sana verdiğim görevlerin geribildirimini yapmadın, önemi konular ortada kaldı. Kendini derhal topla, görevlerini takip et, sonuçlan bana ilet!

Kaynaklar
Genç Beyin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir