Tasarımcıysanız 10 yalana DİKKAT EDİN!

Tasarımcı ve sanatçılar için iş hayatı hayli zorlu, engebeli bir yol. Mark W. Lewis kaleme aldığı “tasarımcılara en çok söylenen 10 yalan” yazısında, ticaret hayatında devamlı karşılaştığımız yalanların detaylı listesini hazırlamış. Benzer yalanlan defalarca duyduğumuzu görünce, yeni mezun tasarımcıların bizim zor yoldan edindiğimiz tecrübeleri yaşamak zorunda kalmamaları için paylaşmak istedik ve Türkçe’ye çevirdik:

1- Bu seferkini ucuza (veya bedava) yap,sonrakini de telâfi ederiz:

Saygın hiçbir firma veya iş adamı daha sonra telâfi edileceği umuduyla emeğini ve zamanını bedavaya vermez. Bir tesisatçıya “Haydi gel! Lavaboyu bedavaya ver. Yerine monte et. Bir daha lavaboya ihtiyacımız olduğunda bu seferkini telâfi ederizdediğinizi hayal edebiliyor musunuz? Size güler. Büyük ihtimalle sizi tekrar aramaz.

2- Son ürünü görene kadar bir kuruş bile ödemeyiz:

Bu müşterinin size avans almaktan vazgeçmeniz için yem atmasıdır. Neredeyse bütün iş kollan depozit veya avans gerektirir. Müşterinizle yürüyen iş ilişkisi oluşturduğunuzda farklı bir anlaşma yapabilirsiniz. Ama yeni müşteri tanışmanın hemen ardından ilk eskizlerinizi ücretini ödemeden istememeli.

3- Bu işi bizim için yap piyasada tanınırsın İşler oluk gibi akar:

Balon! Bir tesisatçıya “Bu lavaboyu tak arkadaşım! Ardından bir sürü iş alacaksın!” deyin. Tesisatçının cevabı “Yani işi iyi bir şekilde yapsam bile, farkedilmek için bedavaya mı yapmam gerekiyor? O zaman kayda değer olmaz ki!” olur. Ayrıca işi yaptıran kişi herkese normalde işin x lira olduğunu ama kendisi gibi parlak iş adamının bedavaya yaptırdığını böbürlenerek anlatacaktır. Eğer arayan olursa, onlar da aynı bedeli veya daha iyisini bekleyeceklerdir.

4. (Eskiz süreçlere bakarken) Seninle çalışıp çalışmamaya henüz karar vermedik ama sunumu burada ortağımla/ yatırımcımla/ karımla/ patronumla görüşeyim.

Sunumunuzu teslimden 15 dakika sonra bunu söyleyen kişinin vermiş olduğunuz malzemeyle diğer tasarımcıları telefonla arayarak fiyat teklifi isteyeceğinden emin olun. Geri aradığınızda fiyatlarınızın çok yüksek olduğunu ve “ Kaya Uçurur Tasarım ve Tanıtım” firmasının işi aldığını öğrenirsiniz. Onlar neden daha ucuz olmasınlar ki? Siz saatler harcanmış tasarım ve danışmanlık emeğinizi bedavaya verdiniz. Anlaşmaya varana kadar özgün hiçbir çalışmayı müşterinin ofisinde bırakmayın.

5- İş iptal olmadı, sadece ertelendi. Hesabı açık bırakın,bir iki ay sonra devam ederiz :

Hıııım! Büyük ihtimalle etmez. İş duraksıyorsa muhtemelen ölüdür. O zamana kadar yapılmış işin ücretini almamak da büyük hata olur. 2 ay sonra aradığınızda bambaşka biri o iş için atanmış olabilir ve tahmin edin, bu yeni adam sizin adınızı hiç duymamış bile olabilir.

6- Sözleşme mi? Biz arkadaş değil miyiz? Aramızda saçma bir sözleşmenin lâfı mı olur?

Tabiî ki arkadaşız. Tâ ki birşeyler yanlış gidene ya da yanlış anlaşılana kadar; sonra sen takım elbiseli uyanık, ben de aptal tasarımcı olurum. O zaman sözleşmenin şart olduğunu anlarsınız. Tabiî yaptığınız iş için para ödenmesini beklemiyorsanız orası başka. Saygıdeğer her iş sahibi işi kâğıda döker. Siz de yapmalısınız.

7- Faturayı iş üretildikten / basıldıktan /uygulandıktan sonra kesip gönder:

Uygulamasını siz yapmıyorsanız faturayı göndermek için neden alâkasız bir tarihi bekleyesiniz ki? İşinizin arkasında duruyorsunuz, dürüst iş yapıyorsunuz değil mi? Neden sizi ilgilendirmeyen bir teslim tarihini bekleyesiniz ki? Tasarımınızı teslim ettiyseniz ve tasarım kabul edildiyse faturasını kesin. Belki bu sadece başka bir bekletme taktiğidir. Eğer müşteri tasarımınız üretilene/basılana/uygula-nana kadar bekletiyorsa, daha sonra ortaya çıkabilecek sözleşme dışı değişiklikleri size ücretsiz yaptırabilmek için paranızı ödemiyor olabilir.

8- Senden önceki x liraya yaptı:

Bu tamamen sizinle alâkasız söylem. Eğer bir önceki o kadar iyi iş çıkarsaydı, şu anda onunla konuşuyor olurlardı değil mi? Bir öncekinin ne kadar ücret aldığı sizin için hiçbir anlam ifade etmemeli. Çok düşük ücret talep edenler bu iş alanından yakın zamanda çıkar (İflâs eder veya iş değiştirmek zorunda kalır!) ve başkası iş için tutulur. Dürüst bir fiyat belirleyin ve kararlı olun.

9- Bizim bütçemiz x lira!

İnanılmaz! Bir adam araba almak istediğine karar veriyor, daha araştırma yapmadan veya sağa sola sormadan ihtiyacı için gerekli arabanın fiyatının ne kadar olduğunu biliyor. Büyük ihtimalle hayır! Belli büyüklükteki iş, belli miktarda ücrete denk gelir. Eğer onların daha az paralan varsa siz de daha az çalışma karşılığında işi alabilirsiniz. Fakat daha az para alacağınız için daha az çalışacağınızı anladıklarından emin olun. Daha az alternatif sunun, basitleştirin, işin farklı kısımıları için farklı firmalarla çalışmalarım teklif edin.

10- Finansal problemler yaşıyoruz, Bize bu işi yap. Biz para kazanalım, sana paranı ödeyelim:

Elbette! Yalnız para kazandıkları zaman ödeme yapılacaklar listesinde en aşağılarda olacağınızı ya da hiç olmayacağınızı bilin. Bir firma başlarının belâda olduğunu kabul ediyorsa, emin olun itiraf ettiklerinden daha kötü durumdadırlar. Öyle olsa bile siz banka değilsiniz. Ayrıca onların muhasebesini kontrol edemezsiniz. Tasarımınızı teslim ettikten sonra elinizde hiçbir kozunuz kalmaz. İyi niyetlerle hareket etmek isteseniz bile bu sizin için kayıp bir iş olacaktır.

Kaynaklar
Genç Beyin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir