Tüm Canlıların Kanı Kırmızı mıdır?


Oksijen ve karbondioksitin kanla taşındığı solunum sistemlerinde bu taşıma görevini solunum pigmentleri gerçekleştirir.

İnsanlarda ve omurgalı hayvanların pek çoğunda solunum pigmenti olarak hemoglobin proteini bulunur. Hemoglobin O2’yi kan yoluyla vücudumuzdaki tüm dokulara
ulaştırırken CO2’yi de akciğerler yoluyla dışarı atmamızı sağlar. Bunu da yapısındaki demir atomları sayesinde yapar. Kandaki demir atomları O2 ile birleştiğinde kırmızı renk alır. Bu tıpkı demirin hava ile temas edince paslanıp kırmızımsı bir renk almasına benzer. Ancak kandaki O2
miktarı düştükçe kanın rengi koyu kırmızıya döner.

Diğer yandan, tüm canlıların solunum pigmenti hemoglobin değildir. Örneğin bazı eklembacaklıların ve yumuşakçaların solunum pigmenti hemosiyanindir. Hemosiyanin hemoglobinden farklı olarak demir yerine bakır içerir. Bakır atomları O2 ile birleştiğinde kanın mavimsi bir renk almasına neden olur. Örümcek, mürekkep balığı, ıstakoz ve ahtapotlar kanları mavi olan canlılara örnektir.

Bazı halkalı solucan türlerinde ve sülüklerde ise solunum pigmenti olarak kimyasal yapısı hemoglobine çok benzeyen klorokruorin bulunur. O2 içeren kan, klorokruorin nedeniyle yeşilimsi bir renk alır. Kimi canlıların kanında ise klorokruorinle birlikte hemoglobin de bulunur. Bu durumda kan rengi kırmızıya daha yakın olur.

Bazı deniz solucanlarının kanları mordur. Bunun nedeni, hemoglobine oranla çok daha az O2 taşıma kapasitesi olan bir diğer kimyasal olan hemoeritrin molekülleridir. O2 içeren kan, hemoeritrin nedeniyle pembemsi ve parlak mora döner.

Kaynaklar
http://www.compoundchem.com/2014/10/28/coloursofblood/
http://scienceline.ucsb.edu/getkey.php?key=3964
https://news.nationalgeographic.com/2015/03/150312-blood-antarctica-octopusanimals-
science-colors/
Bilim ve Teknik 2017

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir