USTA YALANCIYI tanımada ustalık kazandıran 19 ders

Siyasî psikolojide sözel aldatma (yalan söyleme) çok önemli silah. Yalan söylemeyi beceri saymak ahlâksızlığa prim vermek demek. En başta şunu belirtelim ki, iyi bir yalancı gizliden gizliye hayranlık uyandırır. İşte usta yalancıyı tanımada ustalık kazandıran 19 ders:

1- Usta yalancının davranıştan nipülatiftir (yönlendirme amaçlıdır), faydanız için çırpındığını sanırsınız ama hassas şekilde sizi kendi asıl menfaatine yönlendirir.

2- Çok rahattır, bir şeyden korkmaz ve endişe duymaz, devamlı dolap çevirir ve plânlarını çok akıllıca kurgulayıp uygular.

3- Konuşurken sizi etkisi altına almaya çalışır, bunu yaparken son derece rahattır ve öz güveni tamdır (Aşırı öz güven sergileyenlere aman dikkat!).

4- Mükemmel rol yapar ve rolünü kusursuz oynar, muhatabın yalanlarına kandığını görünce cesareti artar.

5- İfade yeteneği çok gelişmiştir, muhatapta iyi izlenim bırakır, böylece dikkatleri farklı yöne çekip gözüne kestirdiğini tuzağa düşürür.

6- Fiziken çekicidir; haklı veya haksız güzel ve yakışıklı insanların çirkin ve itici tiplerden daha dürüst olduğuna inanılır.Usta yalancı bunu iyi bilir ve uygular.

7- Doğal performans sanatçısıdır, ânî değişikliklere çok kolay uyum sağlar, bunu yaparken de bütün yalan maharetini sergiler.

8-Yalan konusunda tecrübelidir; bu alışkanlığı sebebiyle korku ve suçluluk gibi duygularını örtbas etmekte ustadır. Halbuki tecrübesiz biri bu duyguları davranışlarına yansıttığı için kendini ele verir.

9- Özgüveni tamdır, bu yüzden kendini mücadeleyi yarı yarıya kazanmış sayar.

10- Duygusal kamuflaj kullanır; gerçek duygularını maskeler ve bunların tam tersi izlenim uyandırmakta ustadır.

11- İyi hatiptir, etkili konuşma yeteneğine sahip olduğundan kelimelerle oynayarak muhatabın kafasını karıştırır. Sorulara verdiği cevapların soruyla ilgisi olmadığı için muhatap ne sorduğunu bile hatırlayamaz.

12- Hazırlıklıdır; her soruya hazır bir cevabı olduğu için tereddüde yer bırakmaz. Çünkü insanlar hızlı cevapların doğru olduğuna inanır. Doğrulanması imkânsız cevaplardaysa bilgiyi gizlemeyi (“Gerçekten hatırlamıyorum!” “Şu anda aklıma gelmiyor!” vb.) bazen o anda uydurulmuş bir yalana tercih eder, çünkü onaylama ihtiyacı ortadan kalkar.

13- Bilgiyi tutumlu kullanır, sorulan cevaplarken asgarî bilgi verir. Böylece ayrıntılarla ilgili soru sorulmasını engellemiş olur.

14- Beklenmedik soru veya durumla karşılaşırsa afallamamak için her şarta uyabilecek orijinal ve ilginç düşünceleri vardır.

15- Hızlı düşünme yeteneğine sahiptir. Duraksamalar ve “Iııı…” gibi dolgular muhatapta kandırılıyormuş şüphesi doğurduğu için son derece hızlı düşünür ve tek ayağı üzerinde yalan kıvırmakta ustadır.

16- Zekidir; söylediği yalanın meydana getir diği içinden çıkılması zor durumlarda zekâsıyla yara almadan kurtulur.

17- Hafızası güçlüdür,bu sayede ayrıntılar konusunda kolay kolay hata yapmaz.

18- Doğrudan çok fazla uzaklaşmamaya dikkat eder; çünkü “ doğruyu büken” yalanlar 180 derecelik yalanlardan genellikle daha inandırıcıdır ve daha az zihnî çaba gerektirir.

19- Şüpheyi okuma becerisi gelişmiştir; muhatapta ortaya çıkan en ufak bir şüphe belirtisini bile sezip anında gerekli ayarları yapma kabiliyetine sahiptir.

Kaynaklar
Genç Beyin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir