Zamanı AKILLICA yönetme teknikleri

Sık kullanırız “ yapacak vaktim yok!” cümlesini. Aslında olmayan vaktimiz midir, yoksa o işi yapmayı istemeyen niyetimiz mi? Bütün mesele bu. Zamanı verimli kullanabilmek için en kritik adımlan şöyle sıralayabiliriz: Plân yapma, bu plânı tavizsiz uygulama, bir işte uzmanlaşarak harcanan zamanı en asgari seviyeye indirme, en sonda da kendini ödüllendirme.

Siz de günlük hayatta işlerin yetişmediğinden, biriktiğinden ve içinden çıkılmaz bir hâl aldığından müştekiyseniz:

1) Sevmediğiniz veya yapmakta zorlandığınız belli bir görevinizi yazm.

2) Bu görev hakkında sevmediğiniz veya size engel olan herşeyi yazm.

3) Görevi yerine getirmenin bütün faydalarım yazm.

4) Görevin sevmediğiniz ya da size engel olan taraflarını hafifletmek için neler yapabileceğiniz konusunda fikir geliştirin.

5) Görevi yerine getirmenin şahsî faydalarını artırmak için neler yapılabilir? Enerjinizi görevin faydalarına odaklayın.

Buradan çıkan sonuç alışkanlıkları değiştirmek ve kendimizi görevin bitmemesi halinde sorgulamak olacaktır.2 şeye dikkat:

1) Gün içinde yapılacak işleri öncelik sırasına sokun.

2) Bu sırayı biyolojik saate göre ayarlayın.

Şimdi de sıra gün içindeki eneıji seviyenize uygun listeleme yapmakta:

1) Eneıji seviyeniz zirvedeyken buna en uygun görevi listeleyin.

2) Eneıji seviyeniz orta seviyedeyken buna en uygun görevleri listeleyin.

3) Eneıji seviyeniz en düşük seviyedeyken buna en uygun görevleri listeleyin.

İşleri öncelik sırasına sokma yöntemine gelelim:

1) Önünüzdeki birkaç günde veya haftada yapmak istediğiniz işleri listeleyin. Gerçekçi olun ama yapabileceğinizi düşündüğünüz her şeyi ihtiva eden bir liste oluşturmaktan da korkmayın.

2) Hedeflerinize ulaşmada kritik önemi olan görevlere A deyin.

3) Biraz daha az olan görevlere B deyin.

4) En az kritik olanlara C deyin.

5) A maddelerini kendi aralarında önem sırasına sokun. En önemlisine 1 numarayı verin, sonrakileri ileri doğru numaralandırın.

6) B ve C maddelerini aynı şekilde numaralandırın.

Son olarak zamanı nasıl korumak gerektiğini bilmelisiniz:

1) Araya giren kişi ve konuların etkili yönetimi: Onları 3 dakikayla sınırlandırın. Önceden sınırlarınızı belli edin. Gerçekten meşgul olduğunuzu hissettirin. Meselâ kaleminizi elinizde tutun, bu o kişiyle aranıza mesafe koyacaktır. Çok birimli işte çalışıyorsanız ve ortak görüşülmesi gereken konu varsa diğer birimlerde toplantı yapın, böylece ne zaman kalkacağınıza siz karar verirsiniz. Önemsiz sohbetlerden kaçının, kısa ve öz olun.

2) Konuşurken araya girildiği zaman: Konuya odaklılığınızı sürdürün. Dikkatle dinleyin. Kontrolü elden bırakmadan kişinin sorusunu tam sormasını, kendini ifade etmesini sağlayın.

3) Krizlerle başa çıkın: Her haliyle normal bir günün araya giren önemli önemsiz konularla dolu olduğunu unutmayın. Krizleri işinizin parçası olarak görün. Kriz anında kendinize sorun: Bu durumla başa çıkabilmem için ilk yapmam gereken şey ne? Hangi sonuca ulaşmaya çalışıyorum?

Kaynaklar
Genç Beyin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir