4 Adımda Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı ?

Doğru ürünlerle ve doğru yöntemle yapılan bir cilt bakımı, cildinizin sağlıklı görünmesine yardımcı olur.Ömür boyunca tek değişmez giysinize, yani cildinize iyi bakıyor musunuz?

Ben artık bakıyorum, cilt bakım rutinimi bir düzene oturttuğumdan beri, cildimin pürüzsüzleştiğini, ışıldadığını ve renk eşitsizliklerinin bir miktar olsun düzeldiğini fark ettim.Sonuçlar olumlu olunca, doğru yolda ilerlediğimi düşünerek cilt bakım rehberimi sizinle de paylaşmak istedim.
Benim için cilt bakımımın 4 temel aşaması var. Bunlar; Arındırmak, Toniklemek, Nemlendirmek ve Maskelemek/Peeling Yapmak.Şimdi başlık başlık nelere dikkat etmeliyiz ona değineyim isterseniz.

1.Aşama // Arındırma: Cilt bakımının olmazsa olmazı, en en en vazgeçilemez aşaması “Arındırmadır”. Cilt, uyku sırasında dinlenmeye çekilen vücut toksinleri gözenekler yardımıyla dışarı attığı için her sabah, tüm gün gözeneklere dolan kiri ciltten uzaklaştırmak için ise her akşam kesinlikle temizlenmelidir.

Cilt temizliğinde nelere dikkat etmek gerekir?

Cildinizin ihtiyaçlarını iyi belirleyip,cildinize uygun, SLS içermeyen temizleyiciyi seçmekle işe başlamalısınız. Uygun temizleyiciyi seçtikten sonra,uygun aparatı da bulmalısınız.

Bunlar ; otomatik yüz temizleme fırçaları, manuel bir fırça ya da kese,sünger gibi çeşitli temizleme aparatları olabilir. Aparatı seçerken cildinizi tahriş etmemesine özen gösterin. Uygun temizleyici ve uygun aparatı kullanarak cildinizi dairesel hareketlerle 2-3 dakika köpürtüp,sonrada bol suyla durulamalısınız.

Eğer makyaj yaptıysanız, önce uygun bir temizleyiciyle göz makyajınızı, favori makyaj temizleme suyunuzla/sütünüzle ten makyajınızı çıkarmalısınız.Böylece su ve yıkama ürünüyle daha iyi bir cilt temizliği sağlayabilirsiniz. Ayrıca cildinizi temizlerken T bölgenizi,burun kenarlarınızı ve çenenizi biraz daha detaylı yıkamanızı ve durulamanızı öneririm.

Siz siz olun, tek başına makyaj temizleme sularına cilt temizliğinizi emanet etmeyin! CİLDİNİZİ MUTLAKA SU İLE YIKAYIN!

Cilt Tipim: Karma/Yağlı

Güncel Cilt Temizleme Ürünlerim : Neutrogena Visibly Clear 3 Etkili Temizleme Jeli (Favorilerim arasında) ve Multiactiv Anti-Akne Yüz Yıkama Jeli (duş sırasında)

Güncel Cilt Temizleme Aparatım: Rival de Loop Pilli Temizleme Fırçası

2.Aşama // Tonikleme : Cildinizi arındırdıktan sonra ikinci aşama “Toniklemedir”.Tonik uygulamanın amacı, kalan kirleri de ciltten uzaklaştırmak ve gözenekleri sıkılaştırmaktır. Piyasa da çok çeşitli tonikler var.Ama uygulama mantığı hepsinde aynı.Pamuğa aldığınız ürünü yine dairesel hareketlerle cildinize uygulamalısınız.Burada dikkat! Uygulamaya alnınızdan başlayıp çenenize doğru tüm yüzünüzü silmelisiniz.Düzensiz uygulamayla temizlediğiniz yerlere,tekrar kir taşıyabilirsiniz.

Ayrıca cildinizin ihtiyacına göre bir tonik seçerseniz, mesela cildiniz yağlıysa seçtiğiniz tonik sebum dengesini sağlamaya yardımcı olurken, kuru ciltliyseniz, cildinize nem desteği sağlayabilir.

Tonik Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Her ne kadar alkollü tonikler temizlik ve gerginlik hissi verse de, kullanımı oldukça yanlıştır. Alköllü tonik kullanımı cildin koruyucu yağ tabakasını çözerek cildin kurumasına, çatlamasına ve gözeneklerin daha da genişlemesine sebep olur. Alkollü tonikler yerine doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Mesela normal ve kuru ciltler için şu sıralar gözde içeriklerden biri Aloe Vera. Aloe Vera cildi yumuşatır,arındırır ve yatıştırır.Bu tarz içeriklerle donatılmış bir tonik, cildiniz için iyi bir seçimdir. Yağlı ciltler içinse yeşil çay ve papatya içeren ürünler tercih edilebilir.

Tonik uygulama işlemi atlanabilir bir aşama olarak görülse de,altın vuruşu tonikle yaparsınız.Yeterince temizlenmemiş bir cilde en iddialı nemlendiricileri de uygulasanız istediğiniz sonucu almanız mümkün olmayabilir.

3. Aşama // Nemlendirme : Cildiniz ister yağlı olsun,ister kuru,isterse normal, neme ihtiyaç duyar. Cildinizin ihtiyaç duyduğu nem desteğini sağlamazsanız cilt zamanla elastikiyetini kaybeder.Hiç birimiz erkenden kırışmayı istemeyiz değil mi?

Nemlendirici Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gece ve gündüz kremleri farklılık gösterir.Gündüz kremleri daha hafif yapılı ve çoğunlukla nemlendirme işini üstlenirken, gece kremleri daha ağır yapılıdır ve çoğunlukla bakım yapma işini üstlenirler.O yüzden gece ve gündüz farklı kremler kullanmak gerekir. Kreminizi seçerken gene temel kıstasınız, cilt yapınız.Karma ve yağlı ciltler için su bazlı ürünler uygunken,normal ve kuru ciltler için yağ bazlı ürünler daha uygundur.

Cilt nemlendirmede dikkat edilmesi gereken bir başka husus kremleri uygulama şeklidir. Krem direkt cildin belirli bölgelerine sürülüp dağıtılarak değil, parmaklar arasında biraz ısıtıldıktan sonra tampon hareketlerle uygulanmalıdır.Bu tarz bir uygulama bir nevi masaj sayılacak,kan dolaşımınızı hızlandıracak ve ürününün emilimini kolaylaştıracaktır.Son olarak belirli bir yaştan sonra,mesela yirmili yaşların sonları,cilt bakım rutininize serumları eklemenin faydasını göreceksiniz.

Göz altlarınızı nemlendirirken de farklı bir nemlendiriciye ihtiyaç duyacaksınız.Çünkü göz altları yapısal olarak yüzünüzün diğer yerlerinden farklıdır.Göz altı derisi daha ince ve daha hassastır.Göz altları için jel tipi,kolay emilen ve iyi nem veren su bazlı ürünler daha uygundur. Yoğun yağ ve mineral madde içeren ürünler göz altında yağ bezelerinin oluşmasına sebep olabilir. Eğer göz altlarınızda morluklar varsa ekstra aydınlatıcı etkisi olan ürünler tercih etmelisiniz.

Cilt bakımında kullanacağınız ürünü seçerken kesin sonuca götürecek, temiz içerikli ürünlere yönelmeniz tavsiyemdir. ETKİN ve TEMİZ İÇERİKLİ ÜRÜNLER kullanarak geleceğinize yatırım yapacaksınız, unutmayın!

Güncel Gece Kremim: Cyrene Overnight Age-Resetting Expert Night Moisturiser (Favorim)
Güncel Gündüz Kremim: Pure Beauty Pomegranate Antioxidant Day Lotion (Favorim)
Güncel Serumum: Dr.Scheller Argan Oil & Amaranth Anti-Wrinkle Intensive Serum (Favorim)

4.Aşama // Maskeleme ve Peeling Yapma : Buraya kadar okuyup, ben bunları yapıyorum zaten dediyseniz tebrik ederim.Cildinize gereken özeni gösteriyorsunuz! Bu uygulamalar dışında haftada bir maske uygulamak ve haftada bir de peeling yapmak, yukarıda saydığım üç aşamaya destek olacaktır. Maske uygulayarak gözenekleri derinlemesine temizleyip, sıkılaştıracaksınız. Peeling yaparak ise ölü derileri cildinizden arındırıp cildinizin şöyle rahat ve derin bir nefes almasına yardımcı olacaksınız.

Maske ve Peeling Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Maske alırken de peeling alırken de öncelikli kıstasınız gene cilt tipiniz. Piyasa da çok çeşitli maskeler var.Soyulan maskeleri tercih edecekseniz cildinizin hassas olmadığından emin olun.Soyma işlemi yaparken cildinizi yıpratmak istemezsiniz değil mi? Bana kalırsa cilt tipinize uygun sürülüp bekletilen,durulanarak arındırılan maskeler en iyileri! Peeling seçerken ise iri ve sert tanecikli olanlardan uzak durun!

Güncel Maskem: Moshos Garden Amber Rose Kil Maskesi ( Favorim)
Güncel Peelingim: Cyrene Advanced Micro Exfoliating Scrub (Favorim)

Cilt bakımı ekip işidir,unutmayın.Kullanacağınız her ürünü cildinizin ihtiyaçlarına göre seçmeli,faydasını gördüğünüz ürünleri bıkmadan doğru bir şekilde uygulamalısınız.Cilt bakımı günde maksimum 15 dk.nızı alır.Cildiniz buna değmez mi? Ayrıca bol bol su içmeyi,düzenli ve dengeli beslenmeyi de ihmal etmeyin!

Çok uzun bir yazı oldu ama bildiklerimi tüm detayıyla sizlere aktarmak istedim.Buraya kadar sıkılmadan okuduysanız teşekkür ederim.Ayrıca, umarım faydalanabileceğiniz bir yazı olmuştur.Bu tarz yazıları daha çok görmek isterseniz yorumlarda belirtirseniz,tabi konuyu da paylaşırsanız sevinirim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir