Kozmetik Ürünler Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Malum önümüz bayram.Ve yakın zamanda indirimler bir bir açıklanmaya başlar.Böyle indirim zamanlarında kadınların neredeyse şuurlarını yitirdikleri ve belki de hiç kullanılmayacak ürünleri sırf indirimli olduğu için aldıkları acı bir gerçek. Ben de yaklaşan indirimleri de düşünerek,doğru kozmetik ürünü nasıl seçilir, gereksiz masraftan nasıl kaçınılır sizinle paylaşmak istedim. Benim kendim için belirlediğim beş ana başlığı bakalım siz nasıl bulacaksınız?

1. Neye İhtiyacınız Olduğunu Belirleyin ve Liste Yapın!
Kozmetik alışverişini savurganlık olmaktan çıkaracak en önemli adım, ihtiyaç listesi belirlemektir. Özellikle indirim dönemlerinde kadınların içindeki stokçu ortaya çıkıyor.Dolaplar dolusu ürüne asla ihtiyacınız yok.Maksimum 3 aylık ihtiyacınızı düşünerek alışveriş yapın ki,bir daha ki indirimde de alışveriş keyfi yaşayabilesiniz. İhtiyacınız olan ürünleri aldıktan sonra merak ettiğiniz bir ya da iki ürüne şans verebilirsiniz.Bu da sizin ödülünüz olsun.

2. Ten Ürünlerini Mağaza Işığında Değil Gün Işığında Deneyin!
Ten ürünü almaya karar verdiyseniz,alışverişe sabah saatlerinde çıkmaya özen gösterin.Mağaza ışıkları renk seçimini yanlış yapmanıza sebep olabilir.Kendinize uygun rengi belirledikten sonra tüm yüzünüze uygulama yaptırarak, ürünün teninizde bir kaç saat kalmasına özen gösterin.Renk uygunluğunu güneş ışığında test edin ve ürünün oksitlenip oksitlenmediğini gözlemleyin.Eğer oksitleniyorsa, renk ilk uygulamada uygun görünürken, zamanla pembeleşecek, koyulaşacaktır.Eğer cildinizin tamamında uygulama yaptırmak istemezseniz, ürünün test edileceği bölge,kol,el ya da yanak değil, boyundur. Bir miktar ürünü boynunuza uygulayıp renk uygunluğunu test edebilirsiniz.
Ayrıca cildinizi iyi tanıyın, kuru cildiniz için, yağlı ciltlere uygun olan ürünü almak istemezsiniz değil mi?

3. Ruj Alırken Sahip Olduğunuz Renkleri Göz Önünde Bulundurun, Hijyenik Swatch Yapmanın Bir Yolunu Bulun!
Eğer siz de tester rujları dudaklarınıza sürmek istemiyorsanız, rujlarınızı karambole alıyorsunuz demektir. Elinize, kolunuza denediğinizde beğendiğiniz rujlar, dudağınıza sürdüğünüzde sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Tester rujları denemenin tam olmasa da hijyenik bir yolu var. En basiti ruju bir peçeteyle, silebilirsiniz.Fakat benim başka bir yöntemim var. Ruju sonuna kadar açıp, dibine yakın bir bölgeden parmağınızla bir miktar ruj alıp dudağınıza uygulayabilirsiniz.(Bu işlemi ruja ilk yapan ben olduğum için genelde hijyenik bir uygulama yapmış oluyorum,şimdi siz de öğrendiniz:) ). Fakat ellerinizin temiz olduğuna dikkat edin.Gezdiğiniz diğer mağazaların mikrobunu ruja bulaştırmak istemezsiniz değil mi?
Swatch yapmadan ruj almanın başka bir riski daha var.Kendinize yakıştığını bildiğiniz renklere yönelmek! Aynı renkte 10 tane ruja kesinlikle ihtiyacınız yok!

4. Olumlu Sonuç Alma Oranınızın Düşük Olduğu Uygun Fiyatlı Ürünler Yerine, Kesin Sonuca Götürecek Dermokozmetik Ürünleri Tercih Edin!
Evet, biraz pahalı bir tavsiye oldu ama,bir ürünü uygun fiyatlı diye alıp, beklenen sonuç alınamadığı için değiştirmek zorunda kalmaktan iyidir.Cildinize iyi gelme oranı düşük onlarca ürüne tonlarca para harcamak yerine, cilt yapınıza göre,temiz içerikli ve yaşınıza uygun dermokozmetik bir ürün alarak hem paranızı çöpe atmamış,hem de cildinize geleceğe yönelik yatırım yapmış olursunuz. İyi araştırma yaparak ya da bir güzellik uzmanından yardım alarak doğru ürünü seçebilirsiniz.
Ayrıca yeni ürün deneme isteğinizi cilt bakımı konusunda dizginlemeye çalışın, cildinize iyi gelen ürünü bittikçe tekrar tekrar almaktan çekinmeyin.Cildiniz size minnettar kalacaktır,cüzdanınız da!

5. Bloglardan Okuduğunuz Her Ürünü Almaya Kalkmayın!
Alışveriş sıklığınızı ve aldığınız ürünleri büyük anlamda belirleyen etkenlerden biri de internetten yaptığınız araştırmalar. Blog okumak çok keyifli katılıyorum, merak uyandırdığı da aşikar. Ama yeni çıkan her ürünü ya da bloglarda hakkında iyi yorum okuduğunuz her ürünü almak zorunda değilsiniz.Bunu kabullenin.
Blog okumayı hobi olarak görün, bir ürüne ihtiyacınız olduğunda güvendiğiniz bir bloga başvurmayı da ihmal etmeyin.Yani bloglarla ilişkinizi mantık çerçevesine oturtun.

Benim doğru kozmetik alma ve gereksiz alışveriş yapma isteğimi önemli ölçüde dizginleyen yöntemlerim bunlar. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.Sizin de eklemek istediğiniz şeyler varsa önerilere açığım.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir